Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Badanie EEG u dziecka - kiedy i dlaczego się je wykonuje?
Badanie EEG (Elektroencefalografia) wykonuje się u dzieci, które mogą mieć różne problemy z funkcjonowaniem mózgu. EEG pozwala na zarejestrowanie aktywności elektrycznej mózgu dziecka i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, a wynik pozwala na ustalenie diagnozy oraz właściwe leczenie dziecka.
Badanie EEG u dziecka - kiedy i dlaczego się je wykonuje?
EEG, czyli elektroencefalografia, to badanie mające na celu ustalenie aktywności mózgu. Jest to metoda diagnozowania różnych zaburzeń neurologicznych, w tym u dzieci. Badanie EEG w Kielcach polega na rejestrowaniu aktywności elektrycznej mózgu za pomocą specjalnego aparatu zwanego elektroencefalografem. Wykonuje się je za pomocą czepka, do którego przytwierdzone są elektrody przekazujące sygnały do analizy komputerowej. Jednym z rodzajów tego badania jest biofeedback, czyli metoda terapeutyczna mająca na celu uczenie pacjenta kontrolowania własnej aktywności mózgowej. Cały proces trwa zwykle około 30 minut i jest całkowicie bezbolesny oraz nieinwazyjny. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszej pociechy, warto skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej, że jak powszechnie wiadomo, zdecydowanie łatwiej jest walczyć z szybko wykrytymi zaburzeniami lub dolegliwościami.
Kiedy warto wykonać badanie EEG?
Badanie EEG zalecane jest w sytuacjach niepokojących objawów neurologicznych u dziecka. Należy je wykonać, np. w Centrum Logopedyczno-Terapeutycznym gdy dziecko skarży się na przewlekłe i uporczywe bóle głowy, doznaje urazów głowy lub przejawia problemy ze snem lub krótkotrwałą utratę świadomości (np. omdlenia). Wskazaniem do badania mogą być także zaburzenia wzroku, jąkanie się lub wzmożona nadpobudliwość. Wszystkie powyżej wymienione symptomy powinny być wnikliwie przeanalizowane. Badanie EEG ma szczególne znaczenie w diagnostyce epilepsji oraz innych zaburzeń napadowych. Ponadto, badanie może pomóc w ocenie funkcjonowania mózgu u pacjentów z guzami mózgu, po udarach czy po operacjach neurochirurgicznych. W praktyce klinicznej stosuje się również biofeedback jako terapię wspomagającą w przypadkach lęku, ADHD czy zaburzeń snu. Warto skorzystać z możliwości wykonania tego badania i w pełni wykorzystać uzyskane wyniki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana