Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Badanie EMG w diagnostyce chorób mięśni

Spis treści
- Wskazania do wykonania badania EMG
- Przebieg badania EMG
- Znaczenie badania EMG w diagnostyce chorób mięśni
Elektromiografia (EMG) to popularne badanie, które polega na rejestracji aktywności elektrycznej mięśni. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce chorób mięśni oraz zaburzeń nerwowo-mięśniowych. Badanie odbywa się przy użyciu małych elektrod, które kontrolują pracę mięśni podczas ruchu i spoczynku. Następnie uzyskane wyniki są wyświetlane na ekranie komputera.
Wskazania do wykonania badania EMG
Elektromiografia jest dostępna w wielu gabinetach medycznych. Badanie EMG wykonywane również w przychodni Dobra Diagnostyka jest wskazane w przypadku m.in. podejrzenia choroby mięśni lub zaburzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak:
Przeczytaj również: Najczęstsze przyczyny cieśni nadgarstka
-
miopatie – choroby mięśni,
-
neuropatie – schorzenia nerwów,
-
zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych,
-
stany zapalne mięśni,
-
choroba motoneuronowa,
Badanie EMG umożliwia również diagnostykę zespołów cieśni nerwów, takich jak zespół cieśni nadgarstka czy zespół kanału Guyona. Jest też często wykorzystywane w celu monitorowania postępu leczenia chorób oraz efektywności dobranych wcześniej metod.
Przeczytaj również: Co oznacza skrót EMG?
Przebieg badania EMG
Badanie EMG zwykle trwa około 30-60 minut. W trakcie wykonywania diagnostyki lekarz ocenia zarówno aktywność spoczynkową mięśni, jak i ich pracę podczas ruchu i wysiłku. Ważna jest zatem dobra współpraca między specjalistą i pacjentem. Często elektromiografia jest wykonywana razem z badaniem NCS (nerwowo-mięśniowe), które polega na rejestracji prędkości przewodzenia impulsów nerwowych.
Przeczytaj również: Jakie choroby można rozpoznać przy pomocy elektromiografii?
Znaczenie badania EMG w diagnostyce chorób mięśni
Badanie EMG jest jednym z najważniejszych badań w diagnostyce chorób mięśni i zaburzeń nerwowo-mięśniowych. Pozwala na precyzyjne określenie, jakie partie mięśni są dotknięte chorobą, a także na ocenę stopnia ich uszkodzenia.
Jak mówi specjalista pracujący w przychodni Dobra Diagnostyka: Pozwala też na różnicowanie między poszczególnymi chorobami mięśni i narządów ruchu, co jest szczególnie ważne w przypadku schorzeń o podobnych objawach klinicznych. W niektórych sytuacjach badanie EMG może również służyć do diagnostyki chorób układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
Dzięki badaniu EMG pacjenci uzyskują szybką i precyzyjną informację o swoim stanie zdrowia i funkcjonowaniu mięśni. Daje to solidną podstawę do wdrożenia prawidłowego leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana