Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Bezpieczne usuwanie uciążliwych pieprzyków

Spis treści
- Czy pieprzyki mogą być groźne?
- Zasada ABCDE, czyli kiedy pieprzyki kwalifikują się do usunięcia?
- Jak bezpiecznie usunąć niechciane pieprzyki?
Pieprzyki to nic innego jak znamiona barwnikowe, które powstają na skutek nagromadzenia się melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Choć wiele osób uznaje, że ich pieprzyki dodają im uroku, są osoby, które wolałyby je usunąć z uwagi na ich kształt, rozmiar czy umiejscowienie. Wówczas należy dowiedzieć się, jakie znamiona barwnikowe kwalifikują się do usunięcia oraz jaki jest bezpieczny sposób na pozbycie się niechcianych pieprzyków.
Czy pieprzyki mogą być groźne?
Pieprzyki są znamionami, które na ogół stanowią łagodne zmiany i w związku tym nie są zagrożeniem dla zdrowia. Należy mieć jednak na uwadze, że z powstałego pieprzyka może rozwinąć się czerniak, dlatego gdy tylko znamię zaczyna przeszkadzać lub zaczyna wyglądać niepokojąco, warto niezwłocznie udać się na konsultację dermatologiczną. U niewielkiej ilości osób czerniak jest wynikiem czynników genetycznych, jednak zmiany pieprzyków o charakterze nowotworowym mogą być także wynikiem promieniowania UV czy czynników środowiskowych. Mowa o sytuacji, gdy pieprzyk narażony jest na podrażnienia, uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z chemicznymi środkami.
Zasada ABCDE, czyli kiedy pieprzyki kwalifikują się do usunięcia?
Zasadniczo istnieje 5 kryteriów, zgodnie z którymi kwalifikuje się pieprzyki do usunięcia. Pierwszym z nich jest asymetria pieprzyka. Drugim jest jego nieregularny brzeg. Trzecim natomiast jest kolor, szczególnie gdy pieprzyk jest czarny lub zabarwiony nieregularnie. Czwartym kryterium jest wielkość pieprzyka, która powinna zaniepokoić po przekroczeniu 6 mm. Piątym natomiast jest to, czy znamię stale się powiększa. To jednak nie wszystko. Wielu pacjentów decyduje się na usunięcie pieprzyków w gabinetach medycyny estetycznej, takich jak np. Orthoestetica w Mysłowicach, właśnie ze względów estetycznych. Jeżeli więc obecność czy umiejscowienie pieprzyka są nie do zaakceptowania do pacjenta, to może on go usunąć niezależnie od tego, czy stanowi on zagrożenie dla zdrowia.
Jak bezpiecznie usunąć niechciane pieprzyki?
Najczęściej stosowaną i w pełni bezpieczną metodą jest laserowe usuwanie pieprzyków za pomocą lasera frakcyjnego CO2. Zabieg trwa krótko, jest całkowicie bezbolesny i skuteczny oraz, co najważniejsze, nie pozostawia blizn po usunięciu znamienia. Laser odparowuje tkanki, co skutkuje termicznym zniszczeniem komórek pieprzyka. Jeżeli jednak znamieniu towarzyszą stany przedrakowe, choroby nowotworowe skóry, pacjent zmaga się z bielactwem, łuszczycą czy nieunormowaną cukrzycą, konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana