Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Ból brzucha u dziecka - o czym może świadczyć?
Jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi każdy rodzic w pewnym momencie się zetknie, jest ból brzucha u dziecka. Może być spowodowany przejedzeniem, alergią pokarmową czy chorobą wirusową, ale także poważniejszym schorzeniem na przykład zapaleniem wyrostka. Leczenie tej dolegliwości jest uzależnione od przyczyny. O czym może świadczyć? Podpowiadamy.
Przyczyny bólu brzucha u dziecka
Ból brzucha u dziecka może mieć różne przyczyny. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, gdzie dokładnie maluch odczuwa dolegliwości, a także jak długo one występują i czy ma jakieś inne objawy.
Przeczytaj również: Jakie badania diagnostyczne może zlecić pediatra?
Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha zalicza się zatrucie pokarmowe. Jednak wówczas dodatkowo dziecko może wymiotować i mieć biegunkę, a nawet wysoką gorączkę. W takiej sytuacji ważne jest, aby podawać mu duże ilości płynów i leki hamujące wymioty i biegunkę. W przypadku małych dzieci wymagana jest konsultacja lekarska.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z prywatnej wizyty u pediatry?
Jeżeli z kolei dolegliwości u Twojej pociechy występują zawsze przed wyjściem do przedszkola, wówczas mogą być spowodowane stresem lub napięciem psychologicznym. Objawy takie mogą wynikać również z przejedzenia, a także alergii pokarmowej.
Przeczytaj również: Lekarz rodzinny czy lekarz pediatra? Kogo wybrać dla swojego dziecka?
Ból brzucha a tzw. grypa żołądkowa
Ból brzucha występujący razem z biegunką i wymiotami może być spowodowany tzw. grypą żołądkową, która wywołana jest najczęściej przez rotawirusy. Jeżeli z kolei maluch odczuwa ból w górnej prawej części brzucha i zaostrza się on po podniesienie prawej nogi, może to być zapalenie wyrostka robaczkowego. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i często operacji.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Dziecko należy zdecydowanie zabrać do lekarza w następujących przypadkach:
- ból jest ostry, a brzucha mocno napięty,
- występują inne, dodatkowe objawy takie jak: gorączka, dreszcze, biegunka lub wymioty,
- ból brzucha istnieje od dłuższego czasu bez ustalonej przyczyny.
Ostry ból zawsze należy traktować poważnie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko nie może się ruszać lub pojawia się gorączka. W takim wypadku zawsze należy udać się do lekarza, ponieważ możliwe, że ból spowodowany jest chorobą wymagającą leczenia, a nawet operacji.
Lekarz pediatra w Lublinie – dr n. med. Artur Luty podczas wizyty określi przyczynę bólu. Wśród domowych sposobów, którymi można ulżyć maluchowi w przypadku stanów, które nie wymagają interwencji lekarskiej, jest podawanie gorących okładów na brzuszek, mięty, a także ziołowych syropów. Na przykład z kopru, kminku lub anyżu. Pomocne są też herbatki rumiankowe, miętowe i melisa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana