Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Choroby serca – problem cywilizacyjny?

Choroby cywilizacyjne, nazywane też chorobami społecznymi lub chorobami stylu życia stanowią obecnie poważny problem. Coraz więcej osób zapada na nie, co w efekcie może prowadzić nawet do śmierci. Jednymi z chorób, o których mówi się jako o problemie cywilizacyjnym, są choroby serca. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie choroby włączane są do chorób serca i na czym polega związana z nimi diagnostyka.
Jakie choroby zaliczane są do chorób serca?
Wymienić można liczne choroby kardiologiczne, które są problemem zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach świata. Lekarze kardiolodzy przyjmują w swoich gabinetach zlokalizowanych w takich placówkach jak Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich wielu pacjentów, którzy borykają się z rozmaitymi chorobami serca.
Przeczytaj również: Zawał serca
Wybrane choroby są częstsze niż pozostałe, w związku z tym rozpowszechnianie wiedzy na ich temat wydaje się szczególnie istotne. Znajomość podstawowych zagadnień związanych z chorobami cywilizacyjnymi, a w tym z chorobami serca, pozwala na bycie świadomym i czujnym, co może poskutkować ograniczeniem występowania wybranych chorób, a przynajmniej zatrzymaniem ich rozwoju.
Przeczytaj również: Arytmia serca
Do chorób serca zalicza się między innymi nadciśnienie tętnicze. Specjaliści zajmujący się diagnostyką tego typu chorób często kierują swoich pacjentów na EKG w Katowicach lub innej miejscowości bądź odmienne badanie mające na celu wykluczenie albo potwierdzenie nadciśnienia tętniczego. Opisywana choroba charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.
Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do poradni kardiologicznej?
Również choroba wieńcowa stanowi istotny problem cywilizacyjny. Jest ona następstwem przewlekłego i niewystarczającego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Powszechna jest też niewydolność serca objawiająca się upośledzeniem zdolności organizmu do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi, a także zaburzenia rytmu serca, podczas których dochodzi do nieregularnych skurczy mięśnia sercowego.
W jaki sposób diagnozowane są choroby kardiologiczne?
Diagnostyka chorób serca uzależniona jest między innymi od symptomów choroby, z którymi boryka się dany pacjent. Na przykład w diagnostyce nadciśnienia tętniczego stosowane są takie badania jak diagnostyka laboratoryjna, ocena skutków nadciśnienia, badanie EKG, USG serca i naczyń oraz USG jamy brzusznej. Z kolei niewydolność serca diagnozowana jest dzięki USG serca oraz USG naczyń żylnych kończyn dolnych. Schorzenia kardiologiczne bardzo często są też rozpoznawane przy użyciu holtera ciśnieniowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana