Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co ma wpływ na kolor zębów?
Dbanie o zdrowy uśmiech jest istotne nie tylko dla estetyki, ale również dla ogólnego stanu zdrowia. Kolor zębów może być wskaźnikiem higieny jamy ustnej i stylu życia, który prowadzimy. Na kolor zębów i na powstawanie na ich powierzchni przebarwień wpływ może mieć wiele czynników. W naszym artykule przedstawiamy najczęściej występujące czynniki oraz możliwości rozwiązania problemu przebarwień.
Czynniki genetyczne
Genetyka ma bardzo duży wpływ na określenie koloru szkliwa zębowego. Niektóre osoby mają naturalnie jaśniejsze zęby, podczas gdy inne — ciemniejsze. Kształt, wielkość oraz struktura zębów również są dziedziczne, co może wpływać na odbiór ich koloru.
Przeczytaj również: Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Proces starzenia się
Z upływem czasu zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia i zużycie. Tkanka szkliwa się ściera, odsłaniając bardziej żółtawe warstwy zębiny – podstawowego materiału tworzącego zęby. Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja śliny, co może prowadzić do osadzania się płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego.
Przeczytaj również: Kiedy warto zapisać się do stomatologa?
Dieta i nawyki żywieniowe
Spożywanie pokarmów i napojów o silnych barwnikach może prowadzić do przebarwień szkliwa zębowego. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z kliniki S Dental Clinic w Warszawie na Bielanach:
Przeczytaj również: Jakie są największe mity i fakty na temat usuwania ósemek?
Istnieje wiele produktów spożywczych, których spożywanie może mieć wpływ na powstawanie przebarwień na zębach. Do najbardziej znanych należą kawa, herbata, czerwone wino, cola oraz curry. Ponadto spożywanie dużej ilości cukrów prowadzi do zwiększenia ilości bakterii w jamie ustnej, co może powodować zmiany koloru zębów spowodowane próchnicą.
Palenie papierosów
Dym tytoniowy oraz substancje chemiczne zawarte w papierosach, takie jak nikotyna i inne alkaloidy, przyczyniają się do żółknięcia zębów. Palenie papierosów powoduje również zmniejszenie przepływu śliny, a tym samym utrudnia naturalne oczyszczanie jamy ustnej z bakterii.
Leki i choroby
Niektóre leki, takie jak antybiotyki tetracyklinowe czy leki przeciwciśnieniowe, także mogą wpływać na kolor szkliwa. Choroby jamy ustnej oraz ogólnoustrojowe również mają wpływ na wygląd zębów. Przykładem może być choroba refluksowa przełyku, która powoduje żółknięcie zębów w wyniku kontaktu ze zgagą.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej prowadzi do osadzania się płytki nazębnej, a w konsekwencji do powstawania kamienia nazębnego i próchnicy. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz regularne używanie nici dentystycznej pomagają utrzymać jasność szkliwa. Duże znaczenie mają też regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologii zachowawczej.
Metody wybielania zębów
W przypadku przebarwień zębów można zastosować różne metody wybielania, zarówno domowe, jak i profesjonalne. Do najpopularniejszych należą paski wybielające, żele, pasty wybielające czy środki na bazie wodoru i nadtlenku karbamidu. W przypadku bardziej zaawansowanych przebarwień warto skonsultować się z dentystą, który może zaproponować profesjonalne zabiegi wybielające, takie jak laserowe lub nakładkowe wybielanie zębów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana