Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co to jest alergia? Rodzaje i objawy!
Alergia to jedna z najpowszechniejszych chorób na świecie. Polega na nieodpowiedniej reakcji układu odpornościowego na obce substancje. Są one zwykle nieszkodliwe. Tak zwane alergeny przedostają się do organizmu i pobudzają reakcje alergiczne. Wówczas układ immunologiczny uważa je za groźne i stąd powstaje stan zapalny. Jakie są jej rodzaje? Jakie są jej główne objawy? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Jakie wyróżnia się rodzaje alergii?
Podejrzewasz u siebie lub bliskiego alergię? Nie czekaj, tylko wybierz się do lekarza alergologa, który wykona testy skórne lub krwi. Wyróżnia się głównie:
Przeczytaj również: Najczęściej występujące rodzaje alergenów
- alergię pokarmową zależną i niezależną,
- alergię na pyłki – najczęstsze objawy to łzawienie oczu i katar sienny,
- astmę alergiczną,
- atopowe zapalenie skóry – AZS. Najczęściej spotykane u dzieci, u dorosłych rzadziej. Jest genetyczne.
Poza tym, wyróżnia się alergię na:
- leki – na przykład na penicylinę czy antybiotyki,
- pyłki roślin – między innymi brzozy czy topoli,
- zarodniki pleśni,
- zwierzęta – alergia na kota, psa czy inne zwierzę związana z kontaktem ze śliną, nabłonkiem czy sierścią,
- jad owadów – szczególnie szerszeni i pszczół,
- konserwanty,
- lateks,
- wybrane składniki chemiczne.
Główne i pozostałe objawy alergii
Do głównych objawów alergii zalicza się:
• wstrząs anafilaktyczny,
• atopowe zapalenie skóry i skórne objawy,
• alergiczny nieżyt nosa,
• zapalenie spojówek,
• astma oskrzelowa.
Istnieją jeszcze objawy związane z przewodem pokarmowym. Objawia się to zespołem alergii jamy ustnej i problemami z żołądkiem i jelitami.
Może również dochodzić do tak zwanej pokrzywki. Występuje ona w obszarze kontaktu z alergenem. Powstaje w ciągu kilku minut do kilku godzin kontaktu z alergenem. Trwa 1-4 godziny. W przypadku alergicznego nieżytu nosa dochodzi do świądu, wycieku wydzieliny, niedrożności, kichania, kaszlu czy swędzenia podniebienia. Nierzadko dochodzi też do zapalenia spojówek, które objawia się:
- łzawieniem,
- zaczerwienieniem i przekrwieniem,
- swędzeniem oczu.
W przypadku astmy można zaobserwować duszności, utrudnione wydychanie powietrza, kaszel, ściskanie w klatce piersiowej czy świszczący oddech. Natomiast wstrząs anafilaktyczny objawia się:
- zaczerwienieniem skóry i pokrzywką,
- bladą skórą,
- dusznością i świstami,
- obrzękiem górnych dróg oddechowych i nieżytem nosa,
- chrypką i kaszlem,
- wymiotami i nudnościami,
- bólami brzucha i biegunką,
- skurczami macicy,
- zawrotami lub dolegliwościami głowy,
- bezmoczem lub skąpomoczem.
Nierzadko dochodzi do uczucia zagrożenia.
Kiedy występuje alergia?
Jak wynika z badań, 40% osób na świecie reaguje alergicznie co najmniej raz w życiu. Są to zwykle łagodne objawy. U 10-30% występują poważne dolegliwości. Ze względu na takie czynniki jak dieta, styl życia czy środowisko coraz częściej do niej dochodzi. Wpływ na rozwój choroby ma także mniejsza stymulacja mikrobiologiczna, czy zmiany w bakteryjnej florze. Duże znaczenie ma hipoteza higieny, Według niej bakterie i grzyby są zdrowe. Warunkiem jest brak wywoływania infekcji.
Jak wygląda diagnostyka i leczenie alergii?
Diagnostyka alergii polega na wykonaniu testów skórnych i z krwi. Niekiedy potrzebne jest dłuższe rozpoznawanie wszystkich alergenów. Jeśli chodzi o leki na alergię, ich przyjmowanie może zmniejszyć dolegliwości, które się wiążą z alergią. Dotyczy to w szczególności leków antyhistaminowych, których działanie polega zwykle na blokowaniu działania histaminy na organizm. Stosuje się także glikortykosteroidy, a więc przeciwzapalne leki, które stosuje się miejscowo, donosowo, wziewnie lub ogólnie. Ważne, aby to lekarz zdecydował, jakie leki będą odpowiednie dla pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana