Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co to jest hipoterapia i dla kogo jest wskazana?
Autyzm, różne choroby, nieprawidłowe chodzenie – to tylko niektóre wskazania do hipoterapii. Relacja z koniem uczy utrzymywania więzi emocjonalnej i poprawia sylwetkę podczas chodzenia. Istnieją różne rodzaje interakcji ze zwierzęciem. Może to być fizjoterapia, psychopedagogiczna jazda konna lub tylko sam kontakt ze zwierzęciem. Komu jest polecana hipoterapia i na czym dokładnie polega? Sprawdzamy!
Co to jest hipoterapia?
Pojęcie profesjonalnej hipoterapii ma początek w Grecji. Pochodzi od wyrazu „hippos”, czyli koń i „therapeia”, a więc „terapia”. Ruchowa rehabilitacja wywodzi się z neurofizjologii, a więc pracy układu nerwowego. Polega na kontakcie z koniem. Terapia przy tym oddziałuje:
- psychoruchowo,
- psychomotorycznie,
- społecznie,
- psychicznie,
- sensorycznie.
Rodzaje hipoterapii
Hipoterapia dla dzieci lub dorosłych przybiera różne formy. Może być terapią ruchem konia. Sprowadza się do poddawania pacjenta ruchom konia. W przypadku zaburzeń psychicznych czy intelektualnych wskazana jest jazda konna w formie psychopedagogicznej i woltyżerka.
Innym rodzajem terapii jest kontakt ze zwierzęciem. Wówczas pacjent uczy się budowania więzi emocjonalnej z koniem do hipoterapii. Innym typem leczenia jest fizjoterapia, a więc lecznicza gimnastyka. Pacjent wtedy wykonuje dane ćwiczenia ruchowe. Poprzez budowanie więzi ze zwierzęciem, pacjentowi będzie łatwiej nawiązywać relacje społeczne.
Jakie są efekty terapii?
Dzięki ćwiczeniom ruchowym i psychicznym, można otrzymać pozytywne rezultaty terapii. Powtarzanie czynności i ich przyswojenie, także wpływają korzystnie. Szczególnie autystyczne dzieci i dorośli czerpią wiele z łagodności i cierpliwości zwierząt. Z kolei z ćwiczeń fizycznych, do efektów należą:
- nauka ruchów miedniczych,
- nauka utrzymania się na koniu,
- poprawa równowagi,
- nauka poczucia rytmu,
- rozwój samodzielności,
- polepszenie skupiania uwagi,
- poprawa orientacji przestrzennej czy koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Warto wiedzieć, że postępy widać już po kilku tygodniach. Jak widać, hipoterapia wpływa na poprawę jakości życia.
Komu polecana jest hipoterapia?
Hipoterapia w Warszawie lub innym mieście, polecana jest w szczególności dla następujących pacjentów:
- nieprawidłowo chodzących – nauka właściwej postawy w trakcie siedzenia na zwierzęciu polega na pracy głębokich mięśni przykręgosłupowych czy brzucha. Są one mobilizowane automatycznie, podobnie jak u niechodzących dzieci,
- autystycznych – szczególnie dzieci dzięki kontaktowi z końmi uczą się, jak komunikować oraz wyrażać własne uczucia. Wszystko poprzez podobieństwa w metodzie reakcji na bodźce,
- z zespołem Downa, neuropatią, skoliozą, porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym.
Polecana jest również w przypadku amputacji, czy upośledzenia umysłowego. Z kolei do przeciwwskazań zalicza się alergia na sierść, czy nadwaga. Poza tym:
- niestabilna pozycja kręgów szyjnych,
- zwichnięcia stanów biodrowych,
- infekcje,
- jałowa martwica głowy kości udowej.
Jaki jest koszt hipoterapii?
Na wysokość ceny za hipoterapię ma wpływ wiele czynników. Zależy przede wszystkim od:
- miejsca,
- typu choroby czy zaburzeń,
- rodzaju hipoterapii,
- sposobu prowadzenia terapii – indywidualnie lub w grupach.
Dobrze jest porównać cenniki hipoterapii różnych ośrodków. Najlepsze usługi znajdują się zwykle w większych miastach, co jednak wpływa znacząco na cenę. Jedna jazda przez godzinę to koszt 40-70 złotych. Dlatego warto poszukać usług w Internecie i zdecydować się na lekcję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana