Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Co to są licówki?
Stomatologia estetyczna oferuje wiele możliwości poprawy wyglądu naszego uśmiechu. Jedną z nich są licówki, czyli cienkie płytki wykonane z materiału ceramicznego, które przykleja się na powierzchnię zęba. W ten sposób można nie tylko odbudować ząb, ale również wydłużyć lub poprawić jego kształt. Przyjrzyjmy się bliżej, czym są licówki, jak wygląda procedura ich zakładania oraz w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować.
Rodzaje i zastosowanie licówek
Na początku warto wyjaśnić, że w gabinetach stomatologicznych stosuje się kilka rodzajów licówek, wykonanych z odmiennych materiałów. Najpopularniejsze są kompozytowe i ceramiczne. I choć te wykonane z kompozytu cechują się niższą ceną, są również mniej wytrzymałe – dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby nasz uśmiech był nienaganny przez wiele kolejnych lat, wybierzmy licówki ceramiczne, które ma w swojej ofercie m.in. klinika dentystyczna BoaDent Prestige z Katowic.
A czym właściwie są licówki? To cienkie płatki wykonane z materiału ceramicznego, które nakłada się i przykleja za pomocą cementu na powierzchnię wargową zębów. Co ważne, idealnie imitują pozostałe zęby pacjenta – są dopasowane kształtem i kolorem, dzięki czemu nie da się ich odróżnić od naturalnych zębów. Licówki najczęściej zakłada się w sytuacji uszkodzenia zęba, ale również w celu poprawy wyglądu, np. przy przebarwieniach. Dodatkowo nie tylko wyglądają jak ząb, ale przejmują jego funkcje, ponieważ są niezwykle wytrzymałe.
Zakładanie i pielęgnacja licówek
W celu założenia licówki niezbędne jest delikatne oszlifowanie powierzchni zęba. Następnie wykonuje się skan wewnątrzustny i na tej podstawie tworzy idealnie dopasowaną płytkę. Kolejnym krokiem jest nałożenie jej na powierzchnię zęba i przymocowanie za pomocą cementu. W celu utwardzenia mocowania stosuje się naświetlanie za pomocą lampy. Usuwa się również nadmiar materiału oraz poleruje powierzchnię i brzegi licówki, aby nie powodowała dyskomfortu w jamie ustnej. Jeżeli jest to konieczne, stomatolog ogląda licówkę i dokonuje poprawek podczas wizyty kontrolnej.
O licówki należy dbać tak samo, jak o własne zęby. Niezbędne jest szczotkowanie i nitkowanie – warto jedynie korzystać z past o niskiej ścieralności. I choć licówki ceramiczne są wykonane z najwyższej jakości materiałów, które nie ulegają przebarwieniom, zaleca się unikanie produktów, które mogą wpływać na kolor szkliwa. Dzięki prawidłowej pielęgnacji licówki pozostaną z nami na dłużej – te wykonane z materiału ceramicznego wytrzymają nawet 10-15 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana