Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Cytologia w profilaktyce raka szyjki macicy
Cytologia jest podstawowym badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce raka szyjki macicy. Powinna być wykonywana minimum raz na 3 lata, lub wtedy, kiedy masz jakieś niepokojące objawy pochodzące z dróg rodnych. Jej zadaniem jest jak najwcześniejsze wykrycie niepokojących zmian i stanów przednowotworowych oraz nowotworów szyjki macicy. Czym jest, jak wygląda i kiedy warto zrobić to badanie? Podpowiadamy.
Czym jest cytologia?
Cytologia jest to badanie, które polega na pobraniu wymazu z komórek szyjki macicy. Jest to jedna z podstawowych procedur, służących przesiewowemu wykrywaniu nowotworów szyjki macicy u kobiet. Pobrane komórki są ocenione przez specjalistę i na tej podstawie dokonywana jest ich ocena zgodna z klasyfikacją systemu Bethesda.
Przeczytaj również: Na czym polega leczenie endometriozy?
Jak wygląda pobranie cytologii?
Położna lub ginekolog lek. med. Dorota Kardzis, za pomocą specjalnej szczoteczki, wykorzystując wziernik, pobiera materiał do badania z kanału i tarczy szyjki macicy. Następnie przenosi go na szkiełko lub specjalne płynne podłoże i przekazuje do laboratorium diagnostycznego. Tam dokonywana jest ocena makroskopowa komórek.
Przeczytaj również: Czy mięśniaki macicy są groźne dla zdrowia?
Jak przygotować się cytologii?
Badanie to jest praktycznie bezbolesne i bezpieczne. Najlepiej wykonać je nie wcześniej niż 2-3 dni po ostatniej miesiączce i nie później niż 2-3 dni przed rozpoczęciem kolejnej.
Przeczytaj również: Kiedy powinno być wykonane pierwsze badanie cytologiczne?
Kilka dni przed badaniem nie powinno się:
- współżyć,
- stosować leków dopochwowych,
- wykonywać badania ginekologicznego lub USG dopochwowego,
- przeprowadzać zabiegów leczniczych pochwy.
Kto powinien wykonywać cytologię?
Cytologia powinna być wykonana przez każdą kobietę między 25 a 59 rokiem życia, która w ciągu ostatnich 3 lat nie przeprowadzała takiego badania. Specjaliści zalecają, aby wykonywać ją raz w roku, już w młodszym wieku. Procedura ta może być realizowana zarówno przez kobiety aktywne seksualnie jak i dziewice, a także ciężarne.
Wynik cytologii
Wyniki cytologii są przedstawione przy pomocy systemu Bethesda, który zalecany jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Informuje on o tym czy wymaz nadawał się do oceny, czy też nie, a także jaki jest jego ogólny wynik. W niektórych przypadkach laboranci dokonują również szczegółowego opisu ewentualnych zmian.
Za każdym razem wynik taki powinien być przeanalizowany przez lekarza, ponieważ często osoby, które nie są związane ze środowiskiem medycznym, widząc jakąkolwiek nieprawidłowość stresują się. Czasami cytologia została wykonana nieprawidłowo lub obecny jest stan zapalny czy drożdżaki, które mogą powodować zmianę obrazu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana