Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czy dzięki terapii biofeedback naprawdę mózg pracuje wydajniej?
Trening Biofeedback to jedna z nowoczesnych metod terapii pedagogicznych. Chociaż został on opracowany już w latach 70. XX wieku, nadal uważany jest za jedną z najbardziej innowacyjnych i skutecznych. Wśród efektów wymienia się ogólną poprawę działania mózgu, a przede wszystkim koncentracji. Czy faktycznie tak się dzieje? Na czym dokładnie polega EEG Biofeedback i jak przebiega?
Terapia Biofeedback – co to jest?
Trening Biofeedback inaczej zwany też neurobiofeedbackiem to terapia biologicznego sprzężenia zwrotnego. Podczas niej pacjent uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych mózgu fal przy pomocy techniki komputerowej. Wszystko po to, aby mózg pracował szybciej i lepiej. Początkowo stosowano ją do treningu kosmonautów, ale dzisiaj wykorzystywana jest do pracy z pacjentami zmagającymi się z zaburzeniami koncentracji oraz z ADD, czyli zespołem deficytu uwagi. Trening Biofeedback, który możesz odbyć np. w Centrum Rozwoju, Diagnozy i Terapii Meritum, zaleca się także m.in. uczniom, studentom, dziennikarzom, czy sportowcom. To skuteczna metoda również w walce z depresją lub stanami lękowymi.
Jak przebiega terapia EEG Biofeedback?
Trening EEG Biofeedback to w pełni bezpieczna i bezbolesna metoda terapii, chociaż wygląd aparatury co niektórym może kojarzyć się ze scenami z filmów science fiction. Na początku na głowę pacjenta nakłada się elektrody, które podłączone są do komputera. Na nim wyświetla się gra wideo, a zadaniem badanej osoby jest kierowanie nią jedynie przy pomocy swojego mózgu. Dzieje się to dzięki temu, że diody na głowie pacjenta rejestrują aktywność bioelektryczną mózgu. Następnie jest ona przetwarzana na możliwy do odczytania bodziec np. dźwięk lub obraz. Osoba, która odbywa taki trening, może obserwować te bodźce, a następnie nauczyć się kontrolować procesy, których wcześniej nie była świadoma.
Jakie efekty daje terapia Biofeedback?
Dzięki treningowi Biofeedback pacjent uczy się lepiej rozpoznawać zachowania swojego mózgu. Mowa tu m.in. o powodach, w których traci koncentrację i przeciwnie. Ta wiedza jest bardzo ważna dla osób cierpiących na zaburzenia, a także dla ich opiekunów. W ten sposób poprawia się także uwagę i pamięć. To może być pomocne przede wszystkim uczniom i studentom i ma wpływ na wyniki w szkole. EEG Biofeedback wspomaga także walkę z dysleksją i dysortografią, a więc przyczynia się do rozwiązywania trudności w szkole. Oprócz tego, osoby, które zajmują się profesjonalnie sportem lub są muzykami, mogą liczyć na lepsze wyniki swojej pracy, ponieważ są bardziej skoncentrowani.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana