Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czy można uzależnić się od internetu?
Rozwój nowoczesnych technologii internetowych, prócz niewątpliwych korzyści niesie z sobą również szereg zagrożeń, a jednym z nich jest uzależnienie od gier komputerowych oraz internetu. Skala problemu jest tak poważna, że ten rodzaj uzależnienia został wpisany na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Sprawdźmy zatem, kiedy gry komputerowe i surfowanie po internecie, przestają być rozrywką, a stają się uzależnieniem?
Czym jest uzależnienie od internetu?
O uzależnieniu od internetu i gier komputerowych można mówić wtedy, gdy człowiek zaczyna tracić kontrolę nad czasem poświęcanym na granie lub surfowanie, a korzystanie z sieci odbija się negatywnie na sferze psychicznej, interpersonalnej, społecznej i fizycznej. Statystycznie częściej dotyka to osoby młode, dla których przebywanie w wirtualnej rzeczywistości, stanowi rodzaj ucieczki od świata realnego. Walka z uzależnieniem od nowoczesnych technologii jest niezwykle trudna i zazwyczaj wymaga pomocy specjalistów, których zatrudnia np. Prywatny Ośrodek Psychoterapii i Terapii Attente w Świątnikach Górnych, nieopodal Krakowa. Placówka oferuje różne formy terapii. Taka indywidualizacja jest bardzo ważna, ponieważ w uzależnieniu od internetu, człowiek uzależnia się od emocji, jakie wywołuje przebywanie w sieci, a te mogą mieć różny charakter.
Przeczytaj również: Uzależnienie od Internetu niszczy młode społeczeństwo
Co może wskazywać na uzależnienie od internetu?
Jest kilka symptomów mogących wskazywać, że ktoś zaczyna być lub już jest uzależniony od internetu oraz gier komputerowych. Do tych najbardziej powszechnych można zaliczyć m.in. utratę kontroli nad czasem spędzanym przed komputerem lub smartfonem, wprowadzanie bliskich w błąd co do czasu poświęcanego na aktywność w sieci, inwestowanie dużych sum w zakup sprzętu, oprogramowania lub dostępu do płatnych treści internetowych. Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy, warto natychmiast nawiązać kontakt ze specjalistą zajmującym się uzależnieniem od internetu i gier komputerowych. Wcześnie postawiona diagnoza i rozpoczęta terapia, pozwala szybciej pokonać uzależnienie. Jest to o tyle ważne, że konsekwencje uzależnienia osoba uzależniona odczuwa na wielu poziomach. Mogą to być np. problemy w pracy i szkole, a także zaburzenie relacji interpersonalnych z bliskimi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana