Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czy optyk zajmuje się tym samym co optometrysta?
Zawód okulisty jest powszechnie znany i raczej niewiele jest osób, które nie widzą czym ten specjalista się zajmuje. Badając wzrok, pacjenci często udają się też do optyka lub optometrysty, nie do końca będąc tego świadomymi. Jedna i druga profesja nieco się od siebie różnią. Choć obie powstały z myślą o badaniu wzroku i korygowaniu jego wad, dzielą je pewne zasadnicze różnice. Czym zajmuje się optyk, a czym optometrysta?
Okulista, optometrysta czy optyk – do kogo się wybrać?
Osoby, u których zostały wykryte poważne i zaawansowane wady wzroku leczą się u specjalisty zwanego optykiem. Do jego głównych zadań należy finalne wykonanie o dobranie okularów korekcyjnych. Zanim jednak do niego trafisz, musisz udać się na badanie wzroku, które wykonuje każdy okulista. Specjalista ten jest odpowiedzialny za diagnostykę, wdrożenie leczenia i wykonywanie różnych zabiegów. Kiedy już dowiesz się, co dokładnie Ci dolega, czas na wizytę u optometrysty. Podczas spotkania możesz dowiedzieć się między innymi, jaka metoda leczenia będzie dla Ciebie najlepsza.
Przeczytaj również: Jakie cechy powinien mieć dobry okulista w Lęborku?
Optyk, który jest ostatnim specjalistą, do którego udają się osoby z wadami wzroku, dobiera okulary lub soczewki kontaktowe w oparciu o postawioną przez okulistę diagnozę oraz zalecenia optometrysty. Wybierając się do niego, nie zapomnij zatem zabrać ze sobą recepty lub instrukcji, które otrzymasz na wizytach w poszczególnych gabinetach.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść na badanie tęczówki oka?
Główne zadania optometrysty
Optometrysta w przeciwieństwie do okulisty nie zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób oczu. Do jego głównych zadań należą:
- badania diagnostyczne,
- badanie funkcji wzroku,
- planowanie leczenia,
- udzielanie porad dotyczących ćwiczeń oka,
- dobór okularów korekcyjnych,
- dobór soczewek kontaktowych.
Do optometrysty musisz udać się wtedy, gdy skieruje Cię do niego okulista lub gdy musisz podejmować duży wysiłek, aby zobaczyć coś wyraźnie.
Czym zajmuje się optyk?
Jak już wspomniano, optyk jest ostatnim specjalistą, którego musisz odwiedzić, mając problemy ze wzrokiem. Do jego głównych zadań należy realizowanie recept na okulary i soczewki kontaktowe. Salon Optyczny w Warszawie proponuje swoim klientom także ich serwis. U optyka zrealizujesz receptę na:
Przeczytaj również: Jakie badania wzroku należy wykonywać regularnie?
- okulary progresywne,
- korekcyjne,
- dwuogniskowe,
- fotochromowe,
- soczewki kontaktowe i wiele innych.
W salonie możesz kupić także okulary przeciwsłoneczne. Optycy zajmują się także sprzedażą akcesoriów takich, jak płyny do pielęgnacji, ściereczki czy futerały. Specjaliści mogą także wykonać okulary i soczewki na specjalne zamówienie pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana