Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym jest astygmatyzm?
Oko to skomplikowany narząd, który przypomina układ optyczny aparatu fotograficznego. Źrenica wpuszcza do oka promień światła, sama pełni niejako funkcję przesłony. Promień ten przechodzi przez rogówkę i pada na soczewkę. Akomodacja sprawia, że soczewka wyostrza obraz obiektów położonych nawet w odległych miejscach. W efekcie w zdrowym oku na siatkówce powstaje ostry obraz. Dowiedz się jednak, co widzi osoba cierpiąca na astygmatyzm.
Astygmatyzm – co to jest?
Astygmatyzm wiąże się z nieostrym, zniekształconym widzeniem. Jest on wadą rogówki bądź soczewki ocznej, które są zniekształcone i rozciągnięte. Rogówka astygmatyka przybiera kształt wydłużony, podczas gdy w zdrowym oku jest ona okrągła. W efekcie powstaje wada refrakcji. Wiązka światła, która wpada do oka, ulega w tym przypadku zniekształceniu. Obrazy wydają się zamazane i niewyraźne. Widzenie szczegółów oraz czytanie jest w takim przypadku znacznie trudniejsze.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać krótkowzroczność u dzieci?
Zależnie od struktury oka, można wyróżnić astygmatyzm:
rogówkowy – skutek braku symetrii obrotowej powierzchni rogówki,
wewnętrzny – zwykle niewielki, wynikający głównie ze zróżnicowanego twardnienia warstw soczewki,
całkowity – obejmuje powyższe dwa rodzaje astygmatyzmu.
Jak podkreślają specjaliści Salonu optycznego Oko Na Świat, pomiarów astygmatyzmu dokonuje się przy wykorzystaniu wielu urządzeń oraz technik.
Jak diagnozuje się i leczy astygmatyzm?
Odzyskanie ostrości widzenia, przy stwierdzonym astygmatyzmie, wymaga korekcji tej wady. Specjalistyczne badanie okulistyczne pozwala stwierdzić, czy pacjent cierpi z tego powodu. Jest ono podstawą do podjęcia najwłaściwszego leczenia. Na ogół dokonuje się pomiary refrakcji, pomiaru i oceny widzenia obuczonego i akomodacji, a także pomiaru mocy refrakcji oraz krzywizny rogówki. Częstym badaniem jest ponadto pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, grubości rogówki oraz wykonanie topografii rogówki.
Przeczytaj również: Kiedy wskazane jest wykonanie badanie astygmatyzmu?
Leczenie astygmatyzmu polega na zastosowaniu odpowiednio dobranych soczewek okularowych. Ich moc zmienia się wzdłuż przekrojów w sposób odwrotny do astygmatyzmu. Soczewka cylindryczna ma różnicę mocy pomiędzy głównymi przekrojami mocy maksymalnej oraz minimalnej. Astygmatycy mogą również skorzystać z torycznych soczewek kontaktowych. Mogą one być stosowane również przy wysokich wartościach astygmatyzmu regularnego i nieregularnego.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść na badanie tęczówki oka?
Coraz częściej wadę tę koryguje się metodami chirurgicznymi. Można w tym celu skorzystać z laserowego zabiegu refrakcyjnego rogówki, nacięcia relaksacyjnego rogówki i chirurgii soczewki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana