Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym jest onycholiza i jakie są jej przyczyny?
Paznokcie u stóp i rąk narażone są na różnego rodzaju urazy oraz choroby. Wśród najczęściej występujących schorzeń wymienić można onycholizę. Jest to zaburzenie płytki paznokcia, powodujące ich nieestetyczny wygląd. Na czym dokładnie polega ta choroba? Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób się je leczy?
Co to jest onycholiza?
Onycholiza jest schorzeniem, które polega na rozwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska. Między tymi warstwami powstają pęcherzyki powietrza. W efekcie na paznokciach powstaje defekt estetyczny, a nieleczona onycholiza może przerodzić się w grzybicę paznokci lub stan zapalny, których leczenie trwa bardzo długo. Charakterystyczne dla onycholiza są białe naloty na płytce paznokcia, które można zauważyć wzdłuż jego boku lub przy górnej krawędzi płytki. Z czasem postępują one w głąb paznokcia. Gdy dojdzie do zakażenia płytki, naloty zmieniają kolor na szary, brązowy lub żółty. Onycholiza może występować zarówno na paznokciach u stóp, jak i u rąk.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces leczenia bulimii?
Jakie są przyczyny onycholizy?
Częstą przyczyną onycholizy są uszkodzenia mechaniczne paznokcia, które powodują rozwarstwienie się go i odklejenie od łożyska. Mogą je powodować np. zbyt ciasne buty, które naciskają na paznokieć czy po prostu uderzenie w coś ręką lub stopą. Na to schorzenie cierpią częściej kobiety niż mężczyźni. Jednym z powodów są substancje zawarte w lakierach do paznokci, zmywaczach czy odżywkach. Powodują one reakcję alergiczną i osłabienie płytki, które staje się podatna na schorzenia. Niektóre osoby mogą po prostu mieć skłonność genetyczną do tej choroby paznokci. Częstymi przyczynami są także łuszczyca, cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, anemia lub po prostu niedobory niektórych witamin.
Przeczytaj również: Czym jest choroba wieńcowa i jak się ją leczy?
Leczenie onycholizy
Jeśli zauważysz u siebie pierwsze oznaki onycholizy, niezwłocznie udaj się do specjalisty, którego znajdziesz np. w Gabinecie podologicznym Podostopa w Warszawie. Leczenie tego schorzenia polega na znalezieniu przyczyny, aby wyeliminować czynniki, które ją spowodowały. Podolog zajmie się także oczyszczeniem i odżywieniem płytki paznokcia. Konieczne będzie także pobudzenie ich do wzrostu i regeneracji, aby pozbyć się nieestetycznego defektu i przywrócić paznokcie do normy. Czasami konieczne jest chirurgiczne usuniecie zniszczonego paznokcia.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się nadmiernej potliwości stóp?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana