Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym jest ząb zatrzymany?

Dolegliwości stomatologiczne potrafią być bardzo uciążliwe, dlatego też o zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Niestety nie wszystkie problemy są od razu zauważalne. Tak może być w przypadku tak zwanego zęba zatrzymanego. Czym się on charakteryzuje, jak go rozpoznać oraz jak przebiega leczenie dolegliwości? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Charakterystyka i przyczyny zębów zatrzymanych
Zęby zatrzymane to takie, które nie wyrżnęły się w całości (albo wcale) ponad połowę dziąsła. Najczęściej dotyczy to tak zwanych ósemek, jednak może się zdarzyć również w innych przypadkach. Podstawowa różnica jest taka, że problem z „zębem mądrości” nie będzie od razu zauważalny. Istnieje kilka powodów dolegliwości tego typu. Jednym z nich jest stosunkowo późne wypadnięcie zęba mlecznego, przez co stały nie ma miejsca, aby w pełni rozwinąć się ponad dziąsłem. Zdarza się, że przyczyna to niedobór witaminy D lub A.
Zęby zatrzymane powstają także w wyniku zależności genetycznych lub uszkodzeń spowodowanych nieprawidłowym leczeniem czy urazem szczęki. Bardzo ważne jest to, aby dbać o regularne kontrole u zaufanego dentysty. W ten sposób o wiele łatwiej zapewnić sobie profilaktykę, która pozwoli uniknąć problemów w przyszłości. Warto upewnić się, że dany specjalista cieszy się pozytywnymi opiniami i zadba o uzębienie pacjenta, tak aby ząb zatrzymany przestał być dla niego uciążliwy.
Objawy i leczenie zęba zatrzymanego
Niektóre zęby zatrzymane można łatwo zauważyć, jednak z reguły nie dotyczy to ósemek, czyli najczęstszego przypadku. Wówczas sygnały ostrzegawcze stanowią między innymi przewlekły ból, stan zapalny dziąsła czy problemy ze swobodnym otwieraniem ust. Co więcej, pojawienie się zęba zatrzymanego może powodować inne dolegliwości. Przykład stanowi próchnica oraz nieprawidłowy zgryz.
W celu pozbycia się problemu należy udać się do specjalistów, na przykład tych z Centrum Stomatologicznego Ortodentis. Leczenie polega zwykle na usunięciu zęba w ramach zabiegu chirurgicznego. Czasem jednak możliwe jest również skorygowanie jego pozycji w jamie ustnej poprzez zastosowanie aparatu ortodontycznego. Niestety jest to długotrwała metoda. Jedno jest pewne – w przypadku jakichkolwiek problemów należy skontaktować się ze stomatologiem i ustalić z nim przebieg leczenia. Istotny jest jak najszybszy kontakt, gdyż zaniedbany ząb przyczynia się często do pojawiania się innych dolegliwości. O wiele lepszą opcją jest zatem rozpoczęcie leczenia zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana