Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym objawiają się zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania mogą bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka i prowadzić do wielu groźnych powikłań. Czym dokładnie są zaburzenia odżywania i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Jakie objawy im towarzyszą? Co można zrobić, żeby skutecznie z nimi walczyć oraz jaką w tym rolę odgrywają psycholodzy i dietetycy kliniczni? Kto jest najbardziej narażony na poszczególne przypadłości?
Czym są zaburzenia odżywania?
Zaburzenia odżywiania to różne anomalie związane z zachowaniami i nawykami żywieniowymi. Często są przejawem wykrzywionego obrazu własnej masy ciała i nadmierną o nią troską. Mogą przyczyniać się między innymi do obniżenia temperatury ciała, spadku energii, niewydolności nerek, braku miesiączki, odwodnienia, próchnicy, osłabienia mięśni i kości, otyłości, depresji oraz wielu innych. W skrajnych przypadkach, nieleczone i najbardziej groźne przypadłości, prowadzą do śmierci, dlatego tak ważne jest, by uzyskać wsparcie od psychodietetyków i dietetyków klinicznych.
Przeczytaj również: Jak najczęściej wygląda pomoc psychologiczna dla rodzin?
Jakie są rodzaje zaburzeń odżywania?
Jednym z najbardziej szkodliwych dla człowieka zaburzeń odżywiania jest anoreksja, na którą chorują głównie kobiety. To jadłowstręt psychiczny, który polega na nieustannym lęku przed przybraniem na wadze oraz poczuciu, jakoby ta była wciąż za wysoka. Anorektycy z tego powodu stosują szereg działań powodujących obniżenie masy ciała do poziomu zagrażającemu normalnemu funkcjonowaniu, a nawet życiu – przyjmowanie małej ilości pokarmu, wywoływanie wymiotów bądź stosowanie środków przeczyszczających.
Przeczytaj również: Jakie są nurty psychoterapii i czym się charakteryzują?
Z kolei cierpiący na bulimię maja epizody objadania się, po których dręczy ich poczucie winy, więc podobnie jak w przypadku anorektyków rekompensują je sobie głodówkami czy zabiegami przeczyszczającymi. Bulimicy mają skłonności do oceniania swojej wartości pod kątem jedynie masy ciała. Wyróżniamy też napadowe zaburzenia odżywiania, na które zapadają głównie mężczyźni. Polegają przede wszystkim na nadmiernym objadaniu się – taka osoba nie ma kontroli nad ilością spożywanego pokarmu i ciąży na niej piętno wstydu z tego powodu, lecz w przeciwieństwie do bulimików i anorektyków nie nadużywa czynności kompensacyjnych. Istnieje oczywiście wiele innych zaburzeń odżywiania.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się psycholog kliniczny?
Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Specyfika tych przypadłości powoduje, że cierpiący na nie mogą uważać, że nie potrzebują pomocy. Jednak w wielu najbardziej zagrażających życiu i zdrowiu przypadkach jest ona konieczna, bo chory nie będzie w stanie sam sobie z nimi poradzić, dlatego bliscy powinni taką osobą namawiać do umówienia się na wizytę w klinice psychologicznej Tamar Clinic specjalizującej się w dietetyce klinicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana