Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym są szkła fotochromowe stosowane w okularach korekcyjnych?
Dziś coraz większy nacisk kładzie się na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zwraca się na to uwagę także w kontekście narządu wzroku. Okazuje się, że klasyczne okulary przeciwsłoneczne to nie jedyna „broń” w walce z promieniowaniem UV. Równie dobrze sprawdzają się szkła fotochromowe, które w dodatku można stosować na co dzień. Co warto wiedzieć o tego typu wyrobach optycznych?
Szkła fotochromowe – czym dokładnie są?
Szkła fotochromowe to po prostu rodzaj szkieł korekcyjnych. Natomiast oprócz tego, że korygują wadę wzroku, to dodatkowo chronią oczy przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Pod wpływem słońca zmieniają swoje zabarwienie.
Przeczytaj również: Jakie soczewki kontaktowe najlepiej nadają się dla sportowców?
Jaka jest zasada działania szkieł fotochromowych?
Jak to się dzieje, że soczewki zmieniają kolor na ciemniejszy, na przykład brązowy, szary, szarozielony? Są za to odpowiedzialne pigmenty fotochromowe, które są umieszczone w szkłach. Jeśli nie oddziałują na nie promienie słońca, to są ułożone w taki sposób, że nie zatrzymują światła. Z kolei jeśli pigment będzie już mieć kontakt z promieniami UV, to wówczas jego cząsteczki zmieniają kształt i położenie. W rezultacie pojawia się inna barwa.
Co istotne, szkło w soczewkach fotochromowych staje się ciemniejsze nie tylko pod wpływem silnego słońca. Zadzieje się tak również podczas pochmurnego dnia, bo – jak wiadomo – promieniowanie przebija się przez chmury. Tak samo będzie zimą na stoku narciarskim czy podczas ulewy na środku jeziora.
Na to, jak zachowają się soczewki fotochromowe, wpływają różne czynniki. Nie bez znaczenia jest temperatura powietrza, grubość szkła oraz intensywność samego promieniowania. Na przykład jeśli chcesz, by szkła wróciły do „normalnego” zabarwienia, potrzebne będą do tego temperatura powyżej zera i oczywiście ustanie promieniowania. Najczęściej ma to miejsce po wejściu do zamkniętego pomieszczenia.
Dla kogo szkła fotochromowe?
Szkła fotochromowe sprawdzają się dziś w wielu sytuacjach i mogą z nich korzystać przedstawiciele różnych zawodów. Poza tym ułatwiają one sporo codziennych aktywności. Są uniwersalne zarówno do pracy w domu, jak i na zewnątrz.
Tego typu szkła, dostępne na przykład w ofercie salonu optycznego Joanny Trzcinowicz we Wrocławiu, można polecić osobom wrażliwym na światło, u których występują reakcje alergiczne. Docenią je również kierowcy, którzy często prowadzą i chcą zwiększyć swój komfort jazdy.
Z takich soczewek korekcyjnych czerpią korzyści także miłośnicy sportu i rekreacji, którzy nie chcą rezygnować z ulubionych aktywności na świeżym powietrzu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana