Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym się kierować, wybierając wózek inwalidzki?
Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Sprzedawcy w sklepach zachwalają różne modele, nie zawsze jednak potrafią ocenić, który rzeczywiście okaże się w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem. A przecież to decyzja, która znacząco wpływa na codzienny komfort życia lub jego brak. Właśnie dlatego warto samemu dowiedzieć się, jak należy wybierać wózek inwalidzki. Co jest ważne i dlaczego?
Rodzaje wózków inwalidzkich
Wybór wózka inwalidzkiego powinien być dostosowany do stopnia niepełnosprawności osoby, która będzie nim jeździć, jej trybu życia – poziomu aktywności i możliwości finansowych. Oznacza to, że dla każdego inny model może być tym najodpowiedniejszym. W sklepach dostępne są następujące wózki inwalidzkie:
Przeczytaj również: Czym jest aktywny wózek inwalidzki?
wózki manualne – poruszane siłą rąk:
wózki standardowe – proste w konstrukcji, zwykle dość ciężkie, ich zaletą jest niska cena; produkuje się je seryjnie, więc nie dają możliwości indywidualnego dopasowania parametrów technicznych;
Przeczytaj również: Jaki sprzęt może znacznie ułatwić rehabilitację po złamaniu?
wózki sportowe (aktywne) – wózki inwalidzkie dla osób aktywnych są lekkie, zwrotne i mają więcej możliwości dostosowania ich parametrów – np. rozmiaru i funkcjonalności; są dość drogie;
Przeczytaj również: Kto może uzyskać dofinansowanie na wózek inwalidzki?
wózki półaktywne – produkuje się je seryjnie, ale podobnie jak wózki aktywne są lekkie i wygodne;
wózki specjalistyczne – przeznaczone dla niesamodzielnych osób niepełnosprawnych, wymagających stałej opieki; mogą być wykonane z różnych metali, ale im są lżejsze, tym lepiej; są wyposażone w mechanizmy służące utrzymaniu na wózku osoby niepełnosprawnej (odchylane oparcie, pasy, rozpórki, peloty itp.)
wózki elektryczne – mogą być sterowane dłonią, stopą, głosem lub nawet oddechem – są drogie, ale niezastąpione w przypadku osób, które mają niesprawne kończyny górne, są sparaliżowane lub mają amputowane dłonie, ręce.
Jak wybrać wózek inwalidzki?
Dla osób, które mają sprawne ręce, najlepszym wyborem jest zwykle wózek manualny, który wymusza aktywność fizyczną i pomaga zachować wyższy poziom samodzielności. Co do rodzaju wózka manualnego – powinien być dopasowany do poziomu aktywności oraz możliwości finansowych. Jeśli chodzi o dobranie konkretnego modelu, zaleca się konsultację ze specjalistą – ortopedą lub rehabilitantem. Merytoryczne wsparcie podczas zakupu oferuje np. dystrybutor sprzętu ortopedycznego COREMED.
Wózek inwalidzki powinien mieć siedzisko o szerokości większej niż szerokość miednicy o 1 cm do maksymalnie 3 cm. W przypadku wózków elektrycznych należy wziąć pod uwagę, jaką rozwijają prędkość i na jak długo starcza jedno ładowanie akumulatora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana