Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Czym zajmuje się neonatologia?
Medycyna jest bardzo szeroką dziedziną nauki, obejmującą wszystkie aspekty zdrowia człowieka od jego narodzin do śmierci. Ogrom problemów, jakimi się zajmuje, wymaga podziału na specjalizacje, umożliwiające bardziej dogłębne badanie zmian w organizmie i poszukiwanie sposobów przywracania równowagi biologicznej. Jedną z takich specjalizacji jest neonatologia.
Neonatologia – medycyna dla noworodków
Neonatolog jest pierwszym lekarzem, z jakim ma kontakt maluch zaraz po porodzie. Okres, w jakim ten specjalista opiekuje się dzieckiem, kończy się po osiągnięciu przez nie 1. roku życia. Wyjątkiem są pociechy, u których w okresie płodowym lub tuż po narodzeniu stwierdzono wady rozwojowe. Takie dzieci pozostają pod opieką neonatologa do ukończenia trzech lat.
Podstawowym zadaniem lekarza tej specjalności jest ocena prawidłowości rozwoju dziecka po wyjściu z łona matki. Stąd też neonatolog zawsze jest na sali porodowej i to on przygotowuje dziecko do samodzielnego funkcjonowania na oddziale noworodków. Ocena obejmuje:
- wielkość ciemiączka,
- napięcie mięśniowe,
- stan brzuszka
- stan kręgosłupa,
- ruchy kończyn
- przepływ krwi w pachwinach,
- pracę serca,
- stan podniebienia i języka,
- stan wzroku,
- stan narządów płciowych.
Na podstawie uzyskanych danych neonatolog ocenia stan zdrowia dziecka i prawidłowość jego rozwoju, a w razie potrzeby zleca dodatkowe badania.
Neonatologiczna opieka nad chorymi dziećmi
Specyfiką neonatologii jest zajmowanie się zarówno zdrowymi, jak i chorymi małymi pacjentami. W tym drugim przypadku rodzice powinni odwiedzić lekarza, kiedy dostrzegą u swojego dziecka niepokojące objawy. Zaliczają się do nich np. wymioty i biegunki, ulewanie pokarmu, problemy z oddychaniem czy nadmierna senność. W takich sytuacjach Klinika Zdrowe Dziecko umawia na wizyty do lekarza specjalisty w poradni neonatologicznej.
Do podstawowych badań, jakie może zalecić lekarz, zaliczają się badanie krwi, a także USG jamy brzusznej i przezciemiączkowe. To ostatnie pozwala wykryć zmiany w pracy układu nerwowego, objawy niedotlenienia, guzy czy wady rozwojowe. Leczenie większości schorzeń wymaga udziału innych specjalistów z dziedziny okulistyki, neurologii, ortopedii, urologii itp.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zmian pierwszym krokiem jest zawsze ustalenie ich przyczyny. Wczesne wykrycie wszelkich patologii stwarza znacznie większe szanse na pełne wyleczenie dziecka. W niektórych wypadkach jest też jego jedyną szansą na przeżycie. Dotyczy to między innymi perforacji jelit czy wszelkiego typu zakażeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana