Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Depresja to nie tylko chroniczny smutek, czyli jakie są objawy depresji
Choroby i zaburzenia psychiczne szczęśliwie przestają być tematem tabu i coraz więcej osób decyduje się szukać profesjonalnej pomocy. Zgodnie z danymi w klasyfikacji WHO depresja jest czwartym najistotniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Nadal jednak choroba ta utożsamiana jest głównie ze znacznym obniżeniem nastroju, podczas gdy depresja to szereg objawów, również somatycznych.
Jak rozpoznać, kiedy ma się do czynienia z depresją?
Najczęściej mówi się, że jeśli dojmujący smutek utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, to już prawdopodobne, iż przyczyną tego stanu jest depresja. Jednak daje ona znacznie więcej objawów. Obok chronicznego smutku są to: płaczliwość, apatia, utrata zainteresowań, niepokój i lęk lub ekscytacja, trudności z zapamiętywaniem i koncentracją, wewnętrzne napięcie, problemy z odczuwaniem radości, a nawet myśli samobójcze. Osoba z depresją może wycofywać się z życia społecznego, ograniczyć kontakty z bliskimi i dążyć do izolacji.
Przeczytaj również: Jak leczy się depresję?
Ponadto depresja to choroba ducha i ciała. Leczenie depresji obejmuje więc też objawy somatyczne. Najczęściej jest to chroniczne zmęczenie i towarzyszące mu problemy ze snem (trudności z zasypianiem bądź znaczne wydłużenie snu). To także utrata apetytu lub jego wzmożenie, dolegliwości bólowe (w tym nerwobóle). Co więcej, występuje wyraźne spowolnienie czynności ruchowych, myślenia i tempa wypowiedzi, trudność w podejmowaniu decyzji, zaniedbanie higieny oraz własnego wizerunku społecznego.
Przeczytaj również: Depresja jako ogromny problem wśród młodych osób
Co robić, gdy pojawią się objawy depresji?
Przede wszystkim nie należy lekceważyć powyższych objawów. Depresja jest chorobą niezależną od płci, wieku czy pozycji społecznej, a przy tym jest chorobą śmiertelną. Wracając do statystyk, nawet 80% chorych ma myśli samobójcze, blisko 60% podejmuje próby samobójcze i aż 15% chorych na depresję, czyli blisko milion osób na świecie każdego roku skutecznie odbiera sobie życie. Trzeba jak najszybciej skonsultować się z profesjonalistą, nawet jeśli objawy te występują epizodycznie.
Przeczytaj również: Leczenie zaburzeń psychicznych - co warto wiedzieć?
Leczenie depresji uzależnione jest w dużej mierze od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Obejmuje nie tylko leczenie farmakologiczne, ale też różnego rodzaju terapie czy pobyty w ośrodkach terapeutycznych, takich jak np. ośrodek Wenus w Warszawie. Wówczas chorzy otrzymują potrzebne, złożone leczenie, w tym także rehabilitację psychofizyczną. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można skutecznie depresję wyleczyć. Nie mniej istotne jest wsparcie osób bliskich, o czym warto pamiętać przed, w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana