Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego należy uzupełniać ubytki zębowe?
Ubytki zębowe są na ogół dobrze widoczne podczas mówienia i uśmiechania się. W większości przypadków pacjenci decydują się na leczenie protetyczne, z uwagi na ich szpecący charakter. Funkcjonowanie bez poszczególnych zębów może skutkować przede wszystkim kłopotami ze spożywaniem posiłków. Odczuwany dyskomfort zależy od umiejscowienia ubytków i skali problemu. Dowiedz się, dlaczego warto je uzupełnić!
Najważniejsze przesłanki uzupełnienia ubytków
Konsekwencji braków w uzębieniu jest wiele. Brak siekaczy przyczynia się do poważnych trudności z odgryzaniem pokarmu. Braki w strefie bocznej powodują z kolei wystąpienie problemów z ich rozdrabnianiem. Nieprawidłowe przełykanie nieprzeżutych posiłków i zbyt dużych kęsów może negatywnie wpływać na układ pokarmowy.
Przeczytaj również: Jak należy obchodzić się z protezami zębowymi?
Warto pamiętać, że okoliczne zęby przesuwają się w kierunku powstałej luki. W efekcie dochodzi do jej zmniejszenia, ale zwykle nie zamyka się ona we właściwy sposób. Korona zęba przechyla się w stronę wolnej przestrzeni podczas gdy korzeń tylko nieznacznie zmienia swoje położenie. Po dłuższym czasie nie będzie możliwe właściwe leczenie protetyczne, bowiem w miejscu, gdzie powinien być trzonowiec może być miejsce na ząb wielkości przedtrzonowca. W przypadku zębów czwartych bądź piątych wolnego miejsca na uzupełnienie może w ogóle nie być. Przestrzeń wynoszącą 3-5 mm bardzo trudno zniwelować, a jej występowanie szpeci.
Przeczytaj również: Gabinet stomatologiczny - zakres usług
Pozostałe argumenty za uzupełnieniem ubytku
W przypadku zęba z przeciwnego łuku pozbawionego podparcia dochodzi do zmiany jego umiejscowienia. Wysuwa się on do luki, wydłuża się i powoduje dyskomfort podczas ruchów bocznych żuchwy. W efekcie ma miejsce jego uszkodzenie i rozchwianie, co zwykle kończy się jego usunięciem. Jak wskazują specjaliści gabinetów stomatologicznych New-Dent, dodatkowym skutkiem jest odsłonienie się jego szyjki i rozwój próchnicy.
Przeczytaj również: Jak wygląda wizyta adaptacyjna u stomatologa?
Powstanie luki w uzębieniu jest również niekorzystne z powodu szybszego ścierania się pozostałych zębów. Stają się one płaskie i niskie. Negatywnie odbija się to na rysach twarzy pacjenta – bruzdy wokół ust ulegają pogłębieniu, policzki zapadają się. Zmniejsza się również odległość pomiędzy nosem a brodą, a sama twarz wygląda starzej. O więcej, mogą się pojawić dolegliwości bólowe. Braki zębów powodują utratą podparcia żuchwy, która staje się niestabilna. Dochodzi do nieprawidłowej pracy stawów i zniszczenia ich struktur.
Powyższe konsekwencje stanowią ważną przesłankę do uzupełnienia ubytków zębowych. Podejmowane leczenie ma duże znaczenie dla zdrowia i wyglądu pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana