Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą asystory kaszlu?
Asystory kaszlu nazywane są również koflatorami. Urządzenia te zostały stworzone, aby imitować i wspomagać odruch kaszlu. Znajdują zastosowanie podczas infekcji dróg oddechowych u osób z nieefektywnym odruchem kaszlowym lub osłabionymi mięśniami oddechowymi, ułatwiając pacjentom usuwanie zalegającej w układzie oddechowym flegmy. Z ich pomocą można skutecznie i nieinwazyjnie oczyścić całe drzewo oskrzelowe z wydzielin. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne, a ich obsługa jest bardzo prosta.
Jak działa asystor kaszlu?
Niezależnie od wybranego modelu praca tych urządzeń przebiega zawsze w podobny sposób. Wszystkie asystory kaszlu działają w dwóch cyklach. Pierwszym etapem ich pracy jest gwałtowne nadmuchiwanie odpowiedniej ilości powietrza bezpośrednio do płuc pacjenta. W ten sposób następuje symulacja i stymulacja wdechu. Objętość płuc zwiększa się raptownie, dzięki czemu zalegająca w nich wydzielina zaczyna się odrywać od ich wewnętrznych ścian. W drugim cyklu swojej pracy asystor zasysa wpompowane wcześniej do płuc powietrze. Jest to symulacja intensywnego wydechu. Wtedy właśnie dochodzi do efektywnego pozbycia się zalegającej w układzie oddechowym flegmy.
Zasada działania tych urządzeń opiera się na efekcie, jaki wywiera zwiększony przepływ powietrza. Koflator, pompując odpowiednią ilość powietrza do płuc pacjenta, umożliwia szybkie przywrócenie fizjologicznej sprawności dróg oddechowych, która jest niezbędna do skutecznego przesunięcia zalegającej wydzieliny z oskrzeli w kierunku górnych dróg oddechowych.
Kto powinien korzystać z asystora kaszlu?
Asystor kaszlu to urządzenie medyczne, które powinno być stosowane przede wszystkim przez pacjentów mających czasowe problemy z oddychaniem i kasłaniem oraz osoby całkowicie pozbawione odruchu kaszlu. Wiele chorób neurologicznych powoduje osłabienie albo nawet zanik odruchu kaszlu. Jego pomoc jest więc nieoceniona również u osób przewlekle chorych oraz tych, które są w trakcie leczenia chorób powodujących osłabienie mięśni oddechowych takich, jak: rdzeniowy zanik mięśni, uszkodzenie rdzenia kręgowego, dystrofia mięśniowa, miastenia czy stwardnienie zanikowe boczne.
Zastosowanie asystora kaszlu, który można nabyć lub wypożyczyć np. w firmie Medseven, niesie za sobą sporo korzyści:
• pacjent może głębiej, łatwiej i efektywniej oddychać,
• zdecydowanie lepsze samopoczucie,
• redukcja ryzyka infecji,
• zminimalizowane ryzyko zaostrzenia choroby,
• wyeliminowanie potrzeby hospitalizacji.
Jak prawidłowo korzystać z asystora kaszlu?
Aby korzystanie z asystora kaszlu było bezpieczne i efektywne, urządzenie musi być odpowiednio ustawione. U dzieci należ ustawić je na niskie wartości ciśnienia, a następnie stopniowo je zwiększać. Docelowo wartość ciśnienia dodatkowego powinna być na poziomie 5-10 cmH2O, a wartość ciśnienia ujemnego na poziomie -5 cmH2O. Mali pacjenci oddychają inaczej od dorosłych. Ich wdech jest dość długi, a wydech krótki. Trzeba uwzględnić to podczas ustawiania urządzenia, zaleca się ustawić czas wdechu i wydechu na około 0,8-1 sekundy. W przypadku dorosłych należy ustawić wyższe ciśnienie wdechowe (około +15 cmH2O) i wydechowe (około -15 cmH2O). Czas wdechu powinien być ustawiony na 1,2 sekundy, a czas wydechu na 1,4 sekundy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana