Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak często należy badać wzrok?
Wiele osób odkłada badanie wzroku do czasu, aż nie zauważy znaczącej zmiany w swoim widzeniu. Uznaje się to duży błąd, ponieważ właściwa profilaktyka wzroku jest niezwykle ważna. Dbanie o narząd wzroku powinno stać się nawykiem każdego człowieka już od wczesnych lat dzieciństwa; przecież tylko dzięki badaniom lekarz jest w stanie zapobiec poważniejszym schorzeniom. Jak często należy więc badać wzrok? I czy ta liczba powinna być uzależniona od wieku pacjenta?
Wiek a badanie wzroku
Lekarze uważają, że jeśli nie ma wcześniejszych przeciwwskazań, pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecko powinno przejść pomiędzy 2-3 rokiem życia. A co dokładnie oznaczają przeciwwskazania? Jeśli dziecko jest wcześniakiem lub ma niską masę, lekarz zbada wzrok dziecka tuż po urodzeniu. Sami rodzice powinni się także udać do okulisty, jeśli zauważą, że kanaliki łzowe nie działają prawidłowo lub jeśli któreś oko zacznie “uciekać” w jedną stronę. Natomiast jeśli już dziecko osiągnie 3 rok życia, wtedy obowiązkowo powinno być zabrane na wizytę kontrolną. Później takie wizyty mogą się odbywać średnio raz do roku.
Przeczytaj również: Jakie badania wzroku należy wykonywać regularnie?
Jeśli zaś chodzi o badania wzroku w wieku szkolnym i dorosłym: uczniowie często mają możliwość zbadania swojego wzroku w szkole, na standardowych badaniach u pielęgniarki. Jeśli nie wyjdą żadne nieprawidłowości, wtedy nie muszą ich powtarzać częściej niż co 2-3 lata. To samo tyczy się osób do 40. roku życia, które jednak ze względu na czas spędzony przed komputerem powinny szczególnie zadbać o swój wzrok.
Przeczytaj również: Jakie badania wzroku należy przeprowadzać regularnie po 40. roku życia?
Z kolei osoby, które przekroczyły 40. rok życia, powinny chodzić do gabinetu lekarskiego przynajmniej raz do roku. Wynika to z tego, że ludzkie oko z wiekiem staje się bardziej narażone na wady. Podwyższa się także ryzyko zachorowania na choroby gałki ocznej, zwłaszcza w przypadku osób, których bliscy mieli wcześniej zdiagnozowane stany chorobowe takie jak m.in. zaćma, jaskra, czy zwyrodnienie plamki.
Przeczytaj również: Na czym polega badanie dna oka?
Kiedy należy się udać do okulisty?
Jak widać, istnieje duża zależność pomiędzy wiekiem a powinnością chodzenia do okulisty. Dobrym pomysłem może być znalezienie gabinetu, w którym jeden lekarz będzie na bieżąco kontrolował postępy w pogarszaniu się wzroku. Dla wielu osób idealnym gabinetem jest Optyk Greta, gdzie specjaliści od lat zajmują się badaniem wzroku u dzieci i dorosłych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana