Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak działa wszywka esperal?
Wszywka esperal, znana również jako wszczep antyalkoholowy, to innowacyjna metoda leczenia alkoholizmu, która pozwala na utrzymanie trzeźwości przez dłuższy czas. Jest to implant, który wprowadza się pod skórę pacjenta, w celu skutecznego odstawienia od alkoholu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu wszywki esperal, jej skutkom ubocznym oraz przeciwwskazaniom.
Działanie wszywki esperal
Esperal to lek zawierający substancję czynną disulfiram, który stosowany jest w leczeniu alkoholizmu. Podanie wszywki esperal polega na wszczepieniu podskórnym pelletu z disulfiramu, który uwalnia się powoli i stopniowo w organizmie pacjenta. Działanie disulfiramu polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu - acetaldehyd dehydrogenazy. W rezultacie po spożyciu alkoholu dochodzi do nagromadzenia się w organizmie toksycznych produktów przemiany alkoholu, takich jak acetaldehyd, co prowadzi do wystąpienia bardzo nieprzyjemnych objawów fizycznych zwanych reakcją disulfiramową.
Przeczytaj również: Czy pijąc alkohol raz w tygodniu, można się uzależnić?
Reakcja disulfiramowa
Reakcja disulfiramowa może wystąpić nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu przez pacjenta z wszczepioną wszywką esperal. Objawy reakcji disulfiramowej to między innymi uczucie gorąca, nadmierne pocenie się, zaczerwienienie twarzy, tachykardia, bóle głowy oraz zawroty głowy. Warto podkreślić, że te objawy są na tyle dotkliwe, że skutecznie zniechęcają pacjenta do sięgnięcia po alkohol.
Przeczytaj również: Jak się zachowywać w towarzystwie trzeźwego alkoholika?
Skutki uboczne wszywki esperal
Wszywka esperal, jak każda inna metoda leczenia, może powodować skutki uboczne. Należy do nich reakcja alergiczna na disulfiram, która może objawić się wysypką skórną, świądem czy obrzękiem. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ponadto wszczepienie wszywki może prowadzić do lokalnego zakażenia lub powstania twardzieli w miejscu wszczepienia.
Przeczytaj również: Terapia alkoholowa online - co warto wiedzieć?
Przeciwwskazania do stosowania wszywki esperal
Niemniej istotne są przeciwwskazania do stosowania wszywki esperal. Przede wszystkim nie można jej stosować u pacjentów z uczuleniem na disulfiram lub którykolwiek inny składnik preparatu. Wszywka jest również przeciwwskazana u osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na choroby układu krążenia, nerek i wątroby oraz przyjmujących niektóre leki, jak np. metronidazol czy izoniazyd. Jednym z miejsc, które oferuje aplikację wszywki esperal, jest Klinika SONO MED.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana