Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak działają kołnierze ortopedyczne?
Podstawowym zadaniem kołnierzy ortopedycznych jest częściowe lub całkowite usztywnienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Ochraniacz tego typu zalecany jest w przypadku różnego rodzaju dolegliwości, a także po zabiegach, urazach i wypadkach. W artykule piszemy, jakie są rodzaje gorsetów ortopedycznych oraz w jakich konkretnie przypadkach zaleca się noszenie takiego usztywnienia.
Rodzaje kołnierzy ortopedycznych
Wyróżnia się dwa kryteria podziału kołnierzy ortopedycznych. Ze względu na budowę – na jedno- i dwuczęściowe oraz według stopnia twardości – miękkie i twarde. Najbardziej uniwersalne zastosowanie mają usztywnienia jednoczęściowe, ich zaletą jest łatwość dopasowania. Natomiast większy komfort dla pacjenta oraz dostosowanie do potrzeb zapewniają te, które składają się z dwóch części. Kołnierze miękkie stanowią częściowe unieruchomienie odcinka szyjnego, dlatego można z nich korzystać np. w ciągu nocy. Modele z plastikowym korpusem zapewniają z kolei całkowite unieruchomienie. Nadaje się do stabilizacji w przypadku ciężkich urazów. Kołnierze ortopedyczne można nabyć w sklepie medycznym ROB-MED.
Zasada działania
Sposób działania kołnierzy ortopedycznych jest prosty – muszą one zapewnić właściwe usztywnienie kręgosłupa szyjnego. Zakres unieruchomienia zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć. Inaczej będzie w przypadku poważnych urazów i przebytych operacji czy skorygowania postawy, a inaczej w profilaktyce zapobiegania kontuzjom. Lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta powinien zatem wstępnie ustalić, czy zależy nam na unieruchomieniu całkowitym czy tylko częściowym. W zależności od tego, dobierany jest odpowiedni rodzaj kołnierza ortopedycznego i wydawane są zalecenia dotyczące częstotliwości jego noszenia. Należy bezwzględnie przestrzegać tych wskazań, bowiem zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie noszenie kołnierza może zaszkodzić zdrowiu.
Wskazania
Do najczęstszych wskazań do noszenia gorsetu ortopedycznego zalicza się:
- wady postawy i ustawienia głowy,
- dyskopatię,
- zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego,
- zwichnięcia i stłuczenia stawów międzykręgowych.
Poza tym, kołnierz ortopedyczny stosuje się obowiązkowo po operacjach na odcinku szyjnym, a także po wypadkach (nierzadko nawet w przypadku drobnych stłuczek). Zalecenia dotyczące noszenia gorsetu wydaje lekarz lub inny specjalista. Nie należy podejmować takiej decyzji samodzielnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana