Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak działają paski do glukometrów?
Diabetes to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. W Polsce cierpi na nią około 3 miliony osób, a jej skuteczną kontrolę umożliwiają paski do glukometrów. Pozwalają one na wykonywanie badań cukru we krwi w domowym zaciszu, bez konieczności odwiedzania laboratorium.
Zasada działania pasków testowych
Paski do glukometrów są kluczowym elementem każdego glukometru. Są to jednorazowe akcesoria, które zawierają elektrody wykrywające poziom glukozy we krwi oraz enzymy - glukozooksydazy czy dehydrogenazy glukozo, które reagują z cukrem. Na jednym końcu paska znajduje się obszar roboczy, który jest pokryty substancjami chemicznymi reagującymi na obecność glukozy. Po umieszczeniu kropli krwi na tym obszarze następuje reakcja chemiczna, która jest następnie odczytywana przez glukometr.
Rodzaje pasków testowych
Wyróżniamy dwa główne rodzaje pasków testowych – elektrochemiczne i fotometryczne. Paski elektrochemiczne są najczęściej stosowanymi paskami do glukometrów. Działają na zasadzie zmiany napięcia elektrycznego powstającego podczas reakcji enzymatycznej. Glukometr zmierzy napięcie na pasku i przeliczy je na wartość stężenia glukozy we krwi. Paski fotometryczne natomiast korzystają z pomiaru zmiany koloru, jaki zachodzi podczas reakcji chemicznej na pasku. Warto podkreślić, że każdy glukometr współpracuje wyłącznie z właściwymi dla niego paskami.
Kiedy zmieniać paski do glukometrów i jak je przechowywać?
Ponieważ paski do glukometrów są jednorazowego użytku, należy je wymieniać po każdym badaniu. Ważne jest również prawidłowe przechowywanie pasków, które wpływa na ich niezawodność. Zaleca się, aby trzymać je w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, unikać bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi oraz wilgocią. Należy pamiętać, że otwarte opakowanie z paskami nie powinno być używane dłużej niż 3 miesiące.
Czy warto zaufać wynikom otrzymywanym dzięki paskom testowym?
Wyniki uzyskane za pomocą pasków testowych i glukometru są wystarczająco dokładne, aby osoby chcące kontrolować swój poziom cukru we krwi mogły stosować je na co dzień. Oczywiście, należy pamiętać, że istnieje zawsze pewien margines błędu, dlatego warto regularnie weryfikować poziom glukozy za pomocą badań laboratoryjnych. Jednak paski do glukometrów są niezastąpione w codziennej kontroli cukrzycy, umożliwiając dostosowanie diety i dawkowania insulinoterapii oraz szybkie reagowanie na zmiany poziomu glukozy we krwi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana