Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega rekonstrukcja powiek?
Powieki to ważna cześć oka, stanowiąca jego naturalną ochronę przed urazami. Ponadto regulują one również dostęp światła, a także rozprowadzają ciecz łzową na powierzchni gałki ocznej. Z tego powodu niezwykle istotne jest ich prawidłowe funkcjonowanie. Niestety niekiedy zdarza się, że w wyniku różnorodnych czynników mogą ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji niezwykle ważnym postępowaniem medycznym jest ich rekonstrukcja. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega rekonstrukcja powiek.
Kiedy powieki wymagają rekonstrukcji?
Powieki mogą wymagać rekonstrukcji w wyniku zaburzeń w ich rozwoju lub też przebytych chorób. Przyczynami powstawania nieprawidłowości w ich ustawieniu są także zmiany w elastyczności powiek oraz guzy powiek o różnorodnym pochodzeniu.
Do najczęstszych wad powiek należą:
- opadanie - to często spotykana wada o podłożu wrodzonym lub nabytym. Wrodzone występuje najczęściej jednostronnie i może przybierać różne stopnie nasilenia, nabyte natomiast może wynikać ze zmian związanych z wiekiem, jak również z problemów neurologicznych,
- odwinięcie - schorzenie znane również pod nazwą ektropion polega na tym, że brzeg rzęsowy odstaje od powierzchni gałki ocznej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka - od blizn, po porażenie nerwu twarzowego czy zmiany zanikowe mięśnia okrężnego,
- podwinięcie - entropion dotyczący najczęściej dolnej powieki polega na odwróceniu brzegu rzęsowego powiek do worka spojówkowego. Jego przyczyną mogą być blizny w obrębie powiek, choć najczęściej schorzenie związane jest w wiekiem i wynika ze zwiotczenia mięśnia okrężnego oka,
- guzy - coraz powszechniejszą przyczyną wad powiek są także guzy o różnorodnym pochodzeniu, zarówno łagodne, jak i złośliwe. Do łagodnych należą najczęściej jęczmień, gradówka oraz kępki żółte. Zmiany mogą mieć podłoże chorobowe - niekiedy współwystępują z nowotworami, cukrzycą oraz marskością wątroby. Czasami mają także podłoże genetyczne. Jeśli zaś chodzi o guzy złośliwe, najczęściej występującym nowotworem złośliwym powiek jest rak podstawnokomórkowy.
Metody operacyjne rekonstrukcji powiek
Jeżeli nieprawidłowości w obrębie powiek zaburzają pole widzenia, powodują dyskomfort lub też ze względu na nowotworowy charakter zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta, wymagają bezwzględnej interwencji chirurgicznej. Rekonstrukcje powiek najczęściej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym choć rozległość zmian, a także inne czynniki mogą wymagać zastosowania pełnej narkozy. Ich głównym celem jest wycięcie niepokojących zmian lub też odtworzenie powieki z jednoczesnym zachowaniem estetyki wpływającej na późniejszy wygląd pacjenta.
Powstałe podczas zabiegu ubytki najczęściej rekonstruuje się z użyciem pobranego od pacjenta przeszczepu skóry - wyjaśnia lekarz Piotr Jaworski z centrum okulistyki Optomed. Jeśli zaś celem operacji jest usunięcie nadmiaru tkanek powiekowych, stosowaną metodą jest blefaroplastyka polegająca na korekcie ilości skóry oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym. Po zabiegach chirurgicznych zakładane są szwy, które usuwa się po upływie 7-10 dni. Całkowite gojenie trwa około miesiąca i wtedy można ocenić ostateczny efekt zabiegu.
Alternatywną metodą dla operacji chirurgicznych są zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2. Polegają on na przywróceniu jędrności i napięcia skóry na powiekach. Wykonuje się je ze względów estetycznych, a także w sytuacji, kiedy opadająca powieka powoduje zaburzenia w polu widzenia. W wyniku działania lasera powstaje bodziec termiczny powodujący punktowe przegrzanie skóry, a tym samym jej uszkodzenie. Dzięki temu jest ona pobudzana do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co w konsekwencji prowadzi do poprawy napięcia i jędrności skóry wokół oczu. Zabieg jest obarczony bardzo niewielkim ryzykiem i w dość szybkim czasie przynosi zadowalające efekty.
Podsumowując, wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie i funkcjonowaniu powiek powinny skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u okulisty. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana przyczyna problemu i podjęte odpowiednie działania chirurgiczne, tym większa szansa na uniknięcie poważniejszych konsekwencji i przywrócenie komfortu widzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana