Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny pracy?
Rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jedną ze spraw, których należy dopilnować, jest badanie wstępne kwalifikujące do pracy na danym stanowisku. W celu wykonania badań wstępnych (a później także okresowych i kontrolnych), musimy zgłosić się do lekarza medycyny pracy. Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny pracy? Czy konieczne jest skierowanie? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks Pracy, rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich), podjęcie pracy możliwe jest dopiero po uzyskaniu odpowiedniego orzeczenia lekarskiego, wydawanego przez lekarza medycyny pracy, do którego kieruje nas pracodawca.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?
Do zadań lekarza medycyny pracy należy przede wszystkim aktualizacja oświadczeń o stanie naszego zdrowia oraz sprawdzenie naszej kondycji po zwolnieniu lekarskim, przekraczającym 30 dni. Ale nie tylko! Lekarz medycyny pracy zajmuje się monitorowaniem stanu zdrowia pracowników, diagnostyką i leczeniem chorób, a także sprawdzaniem, w jakim stopniu obowiązki pracownicze wpływają na samopoczucie i stan zdrowia zatrudnionych. Specjalistyczne usługi medyczne w Goleniowie, między innymi z zakresu medycyny pracy, świadczy przychodnia Profi-Med.
Wizyta u lekarza medycyny pracy – jak się do niej przygotować?
Jak wspomnieliśmy powyżej – by umówić się na wizytę do lekarza medycyny pracy, konieczne jest skierowanie, wydawane przez pracodawcę. Co ważne, skierowanie powinno być zgodne ze ściśle określonym w przepisach wzorem.
Pracodawca jest ponadto zobowiązany do pokrycia kosztów badań – zarówno wstępnych, jak i okresowych, (którym należy poddawać się raz na kilka lat) czy kontrolnych, (na które zgłaszamy się, gdy zwolnienie lekarskie trwa dłużej niż 30 dni).
Wizyta u lekarza medycyny pracy nie wymaga specjalnego przygotowania. Jak przebiega spotkanie z lekarzem medycyny pracy? Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Lekarz zapyta o przebyte operacje i zabiegi, przewlekłe choroby, przyjmowane leki, choroby występujące w najbliższej rodzinie, a także o ewentualne nałogi.
Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz wykona szereg podstawowych badań: zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową, sprawdzi wzrok i słuch. Zależnie od stanowiska, na którym będziemy pracować, lekarz może skierować nas na wizyty u innych specjalistów. Pracownikom biurowym na przykład zleca się dodatkowe badania okulistyczne, a tym, których praca wiąże się z przebywaniem w hałasie – badania u laryngologa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana