Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry i je leczyć?
Atopowe zapalenie skór może się objawiać zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, która jest bardzo przesuszona. Zazwyczaj z problemem borykają się dzieci, ale może również dotyczyć dorosłych. Obejmuje kolana, łokcie czy twarz. Jakie są główne objawy i jak należy zdiagnozować chorobę? Poznaj przyczyny AZS i dowiedz się, jak się leczyć. Poznaj zasady, które warto znać.
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się mniej niż w 5. roku życia. Choroba objawia się czerwonymi plamkami i małymi grudkami. Dochodzi jeszcze do tego:
- łuszczenie się skóry,
- świąd nasilający się w nocy,
- zatkane mieszki włosowe,
- łuszcząca się i sucha skóra,
- ciemna skóra przy oczach,
- pobruzdowanie dłoni,
- fałd skórny pod okiem.
Zazwyczaj atopowe zapalenie skóry występuje w danych miejscach na ciele. Nieleczone może doprowadzić do zajęcia większej powierzchni skóry.
Jak zdiagnozować atopowe zapalenie skóry?
Niestety, ale nie istnieją testy wykrywające AZS. Zwykle specjalista dermatolog wykonuje wywiad lekarski i przeprowadza badanie fizykalne. Z reguły jednak wiąże się to z uczuleniami, dlatego warto zrobić testy na alergię. Rozpoznać AZS można w przypadku świądu skóry, czy zmianom skórnym na przykład suchości skóry. Nierzadko wykonuje się osobniczy lub rodzinny wywiad atopowy.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?
Do tej pory nieznane są w pełni przyczyny atopowego zapalenia skóry. Zwykle wskazuje się czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Na rozwój choroby wpływają mutacje, które występują w genach i odpowiadają za czynniki, które to uczestniczą w stanach zapalnych.
Dotyczy to takich schorzeń jak: łuszczyca, astma, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca rodzaju I4. Nierzadko u osób z AZS obserwuje się, że białko, które odpowiada za działanie bariery ochronnej naskórka nazywane filagryną nie funkcjonuje prawidłowo. W ten sposób dochodzi do nadmiernego wysuszenia skóry. Wtedy przebieg schorzenia jest bardziej przewlekły czy cięższy.
Do środowiskowych przyczyn AZS zalicza się:
- zanieczyszczenie środowiska,
- zakażenia,
- alergeny,
- wilgotność powietrza,
- temperatura,
- stres,
- substancje drażniące.
Oprócz tego do przyczyn atopowego zapalenia skóry u dziecka, należy uszkodzenie naskórka. Może to prowadzić do utraty wody czy suchości skóry. Dochodzi także do wrażliwości na bodźce.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry u dzieci czy dorosłych, należy do trudnych do leczenia. Najprościej wyleczyć osoby, u których pojawiły się pierwsze objawy. Jeśli problemem jest alergen, należy go usunąć z pokarmu czy otoczenia. Poza tym leczenie jest możliwe dzięki preparatom przeciwhistaminowym, kortykosteroidom, jak również:
- maściom,
- lekom immunosupresyjnym,
- fotochemioterapii – PUVA,
- fototerapii – naświetlaniu UVB i UVA,
- odzieży leczniczej.
Nie zapomnij także o pielęgnacji i regularnym natłuszczaniu skóry!
Zasady, które warto znać przy AZS
Masz AZS? Pamiętaj, aby stosować następujące zasady na co dzień:
- branie prysznica zamiast kąpieli w wannie – chlorowana woda może podrażniać skórę,
- stosowanie specjalnych środków do mycia dla osób z wrażliwą skórą – powinny być hipoalergiczne i nie mieć w składzie mydła,
- używanie emolientów,
- osuszanie i natłuszczanie skóry.
Ponadto powinieneś używać hipoalergicznych kosmetyków i nosić przewiewną odzież. Pierz ubrania i pościel w proszkach dla alergików. Przy tym unikaj przegrzewania się.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana