Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje psychoterapii?

Spis treści
- Wyraźne zmiany w zachowaniu malucha
- Negatywne emocje
- Rozpacz innych członków rodziny
- Trudne doświadczenia życiowe
Wbrew pozorom, dzieci także mogą potrzebować wsparcia psychologicznego. Zdarza się, że dorastają w trudnych i stresujących warunkach, bywają ofiarami przemocy czy stykają się z żałobą. Psychoterapii dla dzieci nie należy odbierać jako czegoś niewłaściwego czy wstydliwego, ale jako sposobu na pomoc nie tylko dzieciom, ale także całej rodzinie. Warto im tego wsparcia udzielić, aby umożliwić im zdrowy rozwój.
Wyraźne zmiany w zachowaniu malucha
Pierwszym znakiem świadczącym o tym, że dziecko może potrzebować psychoterapii, są wyraźne zmiany w jego zachowaniu. Nagłe wybuchy złości, lęk przed otoczeniem czy wycofanie się ze wspólnych zabaw z rówieśnikami to symptomy, których nie można lekceważyć. W takiej sytuacji warto skontaktować się z Pracownią Psychologiczną Moniki Spierewki – miejsce specjalizujące się w wsparciu dla dzieci i młodzieży.
Przeczytaj również: Wpływ konfliktów w relacjach na zdrowie psychiczne – kiedy szukać pomocy?
Negatywne emocje
Jeśli dziecko zaczyna odczuwać niekontrolowaną złość, smutek bądź lęk, trudno jest go lubią rozmawiać o problemach albo okazuje dużą szyderę, można się zastanowić nad potrzebą skorzystania z pomocy psychologicznej. Niekiedy przyczyn takiego zachowania nie jest łatwo dostrzec, jednak psychoterapia dla dzieci może pomóc w rozwiązaniu problemu.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze mity na temat psychoterapii, które warto obalić?
Rozpacz innych członków rodziny
Niepoprawne zachowanie dziecka często również wpływa na inne osoby z jego najbliższego otoczenia. Bywa, że rodzice mają trudności z nawiązywaniem kontaktów emocjonalnych ze swoimi pociechami albo borykają się ze stresem wywołanym przez ich problemowe zachowanie. Jeśli wszyscy członkowie rodziny odczuwają dyskomfort wywołany przez sytuację dziecka, warto rozważyć udział w terapii rodzinnej.
Przeczytaj również: Co różni profesję psychoterapeuty od psychologa?
Trudne doświadczenia życiowe
Skierowanie dziecka na terapię bywa także rezultatem traumatycznych przeżyć, takich jak śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców czy strata przyjaciół. W takiej sytuacji istotne jest wsparcie niestandardowe, które pomoże dziecku uporać się z negatywnymi emocjami wywołanymi przez takie doświadczenia.
Psychoterapia dla dzieci to metoda, która umożliwia rozwój i poprawę zdrowia psychicznego najmłodszych. Poznając powody, dla których dzieci mogą potrzebować tego rodzaju wsparcia, dorośli mają szansę odpowiednio zareagować na ich problemy i wspomóc je w trudnych momentach życia. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak osoby pracujące w Pracowni Psychologicznej Moniki Spierewki, których celem jest pomoc dzieciom w odkrywaniu i rozumieniu siebie oraz budowaniu silnych relacji z otoczeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana