Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak schorzenia tarczycy wpływają na dobrostan organizmu?
Tarczyca to niewielki gruczoł dokrewny, który pełni w organizmie wiele istotnych funkcji — wydzielając hormony, reguluje pracę niemal wszystkich komórek. Zaburzenia jego funkcjonowania mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne i negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka. Jak schorzenia tarczycy oddziałują na ludzki organizm? Podpowiadamy.
Czym jest tarczyca i jaka jest jej rola w organizmie?
Tarczyca to niewielki, nieparzysty gruczoł dokrewny, który znajduje się w dolnej części szyi tuż pod krtanią. Jego rolą jest wydzielanie hormonów trójjodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Wbrew powszechnej opinii nie odpowiada on za uwalnianie TSH, ponieważ odpowiedzialna jest za nie przysadka mózgowa. Hormon ten jednak ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego organu.
Produkowana przez tarczycę tyroksyna bierze udział w przemianach metabolicznych. Wpływa też na prawidłową pracę gruczołów płciowych, a także układu sercowo-naczyniowego. Jest ważna dla trójjodotyroniny, związku istotnego w procesach wzrostu, a także potrzebnego do właściwego działania układu nerwowego.
Jakie są najczęstsze schorzenia tarczycy?
Najczęstsze schorzenia tarczycy obejmują następujące dolegliwości:
niedoczynność — w takim przypadku gruczoł produkuje zbyt mało hormonów. Chorzy zazwyczaj mają wówczas problemy ze snem, skórą, włosami, szybko się męczą, pojawiają się też zaburzenia miesiączkowania,
nadczynność — w przebiegu tego schorzenia gruczoł produkuje zbyt dużo hormonów. Przyczyną tego stanu może być choroba Gravesa- Basedowa albo guzki tarczycy. Objawy tej dolegliwości obejmują zwiększoną nerwowość, kołatanie serca, nadmierną potliwość, problemy skórne i zaburzenia trawienia,
chorobę Hashimoto — to przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Często przyczynia się również do jej niedoczynności. Chorzy uskarżają się na uczucie zmęczenia, senność, bóle mięśni i stawów, a także problemy z koncentracją i przyrost masy ciała,
chorobę Gravesa-Basedowa — również ma podłoże autoimmunologiczne i bywa przyczyną nadczynności tarczycy. Osoba chora odczuwa kołatanie serca, tachykardię, podwyższone tętno, drżenie mięśni, nadmierną potliwość. Jest nerwowa i przemęczona.
Tarczyca to gruczoł, który ma ogromny wpływ na dobrostan organizmu, dlatego warto regularnie badać poziom hormonów w swojej krwi. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy udać się do endokrynologa, np. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lar-Med. Specjalista oceni, z jakim schorzeniem ma do czynienia i zleci właściwie dobraną kurację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana