Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak usuwa się kamienie nerkowe?
Kamienie nerkowe to złogi, które powstają na skutek wytrącania się z moczu takich substancji jak szczawian wapnia, fosforan wapnia, struwit, kwas moczowy i krzemiany. Obecność kamieni nerkowych związana jest z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami, do których zalicza się kolka nerwowa. Przesuwaniu się kamieni w drogach moczowych często towarzyszy bowiem silny ból.
Metody usuwania kamieni nerkowych
Kamica nerkowa może być leczona w sposób farmakologiczny, ale tylko jeśli lekarz uzna, że złogi mogą ulec samoistnemu wydaleniu wraz z moczem. Kluczowe jest zatem postawienie odpowiedniej diagnozy. Przydatne są różne techniki obrazowania. Urologiczne badania USG przeprowadzane są w gabinecie urologicznym lek. Med. Piotra Kowalskiego w Łodzi. Narząd w czasie badania jest widoczny na ekranie monitora, a lekarz ma szansę dokładnie ocenić stopień zaawansowania choroby.
Przeczytaj również: Rodzaje zaburzeń wzwodu
Do metod usuwania kamieni nerkowych zalicza się obecnie:
Litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową – złogi są kruszone siłą generowaną przez falę uderzeniową. Impulsy są kierowane w ściśle określone miejsce, a ich energia absorbowana jest przez kamień, co skutkuje rozpadnięciem się złogu na mniejsze fragmenty wydalane następnie z moczem;
Ureteroskopia – zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Do pęcherza moczowego wprowadzany jest endoskop. Lekarz usuwa kamień ręcznie, przy pomocy specjalnych narzędzi;
Przeczytaj również: 4 objawy, w przypadku których należy udać się do urologa
Nefrolitotomia przezskórna – jest to interwencja chirurgiczna, w czasie której usuwa się kamienie bezpośrednio z nerki. Operacja przeprowadzana jest w pełnej narkozie. Do nerki wprowadza się nefroskop, którym usuwa się wcześniej skruszony za pomocą lasera lub ultradźwięków kamień.
Obecnie odchodzi się od klasycznych operacji, które polegają na rozcięciu nerki i wyjęciu kamienia. Przesłanką do interwencji chirurgicznej jest blokada odpływu moczu z nerki, która może powstać, gdy kamień osiągnie bardzo duże rozmiary. Lekarz urolog z Łodzi decyduje o ścieżce leczenie dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych badań.
Objawy kamicy nerkowej
Krystalizacja minerałów i soli zawartych w moczu prowadzi do powstawania złogów, które mogą przemieszczać się z nerki do moczowodu lub rozwijać się w nerce. Schorzenie może początkowo nie dawać żadnych objawów, również dolegliwości bólowych. Kolka nerkowa zwykle pojawia się dopiero wtedy, gdy kamień zablokuje przepływ moczu. Kolce mogą towarzyszyć nudności, wymioty i ból w czasie oddawania moczu, a także krew pojawiające się w moczu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana