Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać protezę modularną? Na co zwrócić uwagę?
Proteza modularna to szansa na powrót do normalności po utracie kończyny w wyniku wypadku lub choroby. Pozwala ona, wraz z odpowiednio dobraną rehabilitacją, na życie niczym nieodbiegające od tego sprzed amputacji. Jednak aby do tego doszło, konieczna jest wizyta w zakładzie ortopedycznym, który przygotuje i dopasuje protezę. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze właściwej protezy?
Charakterystyka protez modularnych
Protezy modularne, jak sama nazwa wskazuje, składają się z niezależnych od siebie modułów. W zależności od potrzeb możliwa jest wymiana tylko niektórych elementów, bez konieczności wymiany całej protezy.
Oto konstrukcja protezy modularnej:
- lej protezowy: niezbędny do połączenia kikuta z protezą,
- zawieszenie: niezbędne do utrzymania protezy na kikucie,
- stawy (kolanowe, biodrowe): elementy przegubowe stanowiące ruchome połączenia poszczególnych części protezy,
- stopa protezowa: do przenoszenia obciążeń,
- łączniki (adaptory): elementy łączące poszczególne komponenty protezy.
Protezy są tworzone z najwyższej jakości materiałów, takich jak aluminium, silikon, tytan, włókna węglowe, kevlar. Przy wyborze protezy ważny jest także styl życia: inaczej będzie wyglądała proteza dla sprawnego dwudziestolatka, a inaczej dla wiodącego spokojny tryb życia emeryta.
Jak wygląda proces dobierania protezy?
Przed wybraniem się do salonu ortopedycznego ważne jest, aby kikut był już w pełni zagojony. W gabinecie zostanie przeprowadzony krótki wywiad, który pomoże specjalistom w wybraniu dla pacjenta właściwej protezy. W tym momencie warto upewnić się, że wybrane miejsce posiada odpowiednią renomę. W zakładzie ortopedycznym Ortotomas w Poznaniu doświadczeni pracownicy są przeszkoleni do udzielenia wszelkiej pomocy. Po wywiadzie zostaje sprawdzona wydolność kikuta, oraz bierze się miary niezbędne do dopasowania protezy. Następnie dochodzi do pierwszych przymiarek, ustawienia odpowiedniej długości, kąta itp. Po odebraniu protezy najważniejsze stają się ćwiczenia nauki chodzenia — to od nich będzie zależało, czy pacjent odzyska dawną sprawność.
Obecnie protezy modularne są już na tyle zaawansowane technologicznie, że z powodzeniem naśladują ludzkie ruchy. Możliwy jest zatem powrót do pełnej sprawności: biegania, tańczenia, a nawet brania udziału w zawodach sportowych. Należy jednak pamiętać, że sprawność fizyczna to nie wszystko. Jeśli pacjent czuje, że noszenie protezy obciąża go psychicznie, powinien jak najszybciej udać się do psychologa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana