Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda diagnostyka wad postawy?
Problemy z dolegliwościami bólowymi pleców i z wadami postawy są bardzo częste. W celu zlikwidowania tego typu nieprzyjemnych objawów, np. poprzez przeprowadzenie odpowiedniego leczenia, często wykonywane są badania wad postawy. Tego typu badania są przeprowadzane przede wszystkim u dzieci, u których dużo łatwiej w razie potrzeby jest wprowadzić skuteczną rehabilitację, niż u pacjentów dorosłych. W artykule opisujemy, w jakich przypadkach najczęściej zaleca się wykonanie badań wad postawy oraz na czym dokładnie one polegają.
Charakterystyka wad postawy
O wadzie postawy można mówić wówczas gdy kręgosłup człowieka nie tworzy w płaszczyźnie czołowej kąta prostego. W płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa zawsze widoczne są swoiste wygięcia. W każdym kręgosłupie znajdują się 4 naturalne wygięcia:
- kifoza piersiowa,
- kifoza krzyżowa,
- lordoza lędźwiowa,
- lordoza szyjna
U niektórych osób wygięcia te mogą się jednak nienaturalnie pogłębiać, tworząc wady postawy. Przeprowadzenie badań wad postawy jest najważniejszym elementem w diagnostyce źródeł problemów z postawą i w opracowywaniu skutecznej metody leczenia i rehabilitacji.
Jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia badań wad postawy?
Zalecenia do przeprowadzenia odpowiednich badań wad postawy mogą być różne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:
Badania wad postawy są standardowo wykonywane przede wszystkim u pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłymi bólami kości i stawów oraz z deformacjami kończyn. Tego typu badania są też istotne u pacjentów, którzy doświadczyli złamania kości bądź zwichnięcia lub innego rodzaju urazów stawów. Badania te pozwalają również opracować metodę rehabilitacji u pacjentów, którzy zmagają się z nabytymi lub wrodzonymi skrzywieniami kręgosłupa.
Jakie są najczęściej przeprowadzane rodzaje badań wad postawy?
Istnieje wiele rodzajów badań wad postawy. Ich dobór zależy przede wszystkim od indywidualnej oceny lekarza i wstępnego badania pacjenta przez ortopedę. Podstawowym badaniem wad postawy jest wzrokowa ocena postawy pacjenta zgodnie z ustalonymi regułami oceny. W trakcie badania wzrokowego oceniane są wszystkie elementy wad postawy, czyli głównie konkretne odcinki i elementy ciała, które łącząc się tworzą prawidłową lub nieprawidłową sylwetkę ciała. Ważnym elementem podstawowego badania wad postawy jest też wykonanie fotografii konkretnych krzywizn. Daje to możliwość w razie potrzeby poddania ich ocenie także przez innych specjalistów oraz staje się punktem odniesienia po rozpoczęciu leczenia.
Najbardziej dokładne wyniki dają jednak stosowane nowoczesne, komputerowe badania wad postawy. Dzięki nim lekarz ma możliwość dokładnej oceny problemów pacjenta i wyliczenia stopnia nieprawidłowości np. w wygięciach w płaszczyźnie strzałkowej. Jest to też dobry punkt wyjściowy do opracowania i do sprawdzania efektów rozpoczętego leczenia lub rehabilitacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana