Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?
Wciąż przybywa osób z wadami wzroku. Nie wiadomo co jest tego przyczyną, ale istnieje pogląd, że to wpływ cywilizacji na codzienne życie. Wzrok osłabiają zarówno sztuczne światło, jak również długie oglądanie ekranów komputerów i smartfonów. Kiedyś jedynym lekarstwem na wadę wzroku były okulary. Dziś istnieją wygodne soczewki kontaktowe. Jak rozpocząć używanie soczewek? O czym pamiętać, gdy zapadnie decyzja o ich używaniu?
Konieczna konsultacja lekarza specjalisty
Każda decyzja o zastąpieniu okularów soczewkami bezwzględnie powinna być połączona z wizytą u lekarza okulisty. Jest to konieczne, bo soczewki, jak każdy produkt medyczny, powinny być dokładnie dopasowane do wady wzroku i oka konkretnej osoby. Między sobą różnią się one nie tylko mocą, ale również innymi parametrami takimi, jak na przykład stopień krzywizny czy zdolność przepuszczania tlenu. Istotna jest również zawartość wilgoci.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść na badanie tęczówki oka?
Dlatego przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek warto się udać w takie miejsca, jak NEMEZIS, gdzie oprócz możliwości ich zakupu, skorzystać można z konsultacji lekarza okulisty. Samowolne dopasowywanie soczewek jest niedopuszczalne, bo zazwyczaj ich moc bywa inna niż w przypadku noszonych wcześniej okularów. Oczy należą do najdelikatniejszych organów w ciele człowieka, więc warto je traktować z ogromną troską. Podczas pierwszej wizyty, lekarz okulista bada, czy nie istnieją przeciwskazania do noszenia soczewek.
Przeczytaj również: Jakie badania wzroku należy wykonywać regularnie?
Zakładanie soczewek nie jest trudne
Niektórzy z dystansem podchodzą do soczewek z powodu przeświadczenia o trudności ich nakładania na własne oko. Tymczasem taką umiejętność może opanować nawet dziecko. Przystępując do zakładania soczewek, koniecznie trzeba zadbać o to, by ręce były czyste. Następnie należy wyjąć soczewkę i umieścić na palcu wskazującym. Druga ręka powinna posłużyć do podtrzymania powieki. Przy spoglądaniu w górę lub przed siebie, bez trudu umieszcza się soczewkę bezpośrednio na gałce ocznej. Najlepiej za każdym razem nakładać je w tej samej kolejności na lewe i prawe oko. Wyeliminuje to możliwość pomyłki w przypadku, gdy każde oko będzie miało inny parametr wady wzroku.
Przeczytaj również: Jakie cechy powinien mieć dobry okulista w Lęborku?
Płyn do soczewek i prawidłowa pielęgnacja
Soczewki kontaktowe różnią się nie tylko mocą. Mogą one być jednodniowe, tygodniowe, miesięczne i kwartalne. Są miękkie albo twarde i sferyczne lub toryczne. Pielęgnacja soczewek za pomocą specjalnego płynu jest absolutnie konieczna. Jeżeli są to soczewki jednodniowe, to po użyciu po prostu się je wyrzuca. Natomiast te, które nosi się dłużej, w nocy powinny być umieszczane w specjalnym pudełeczku wypełnionym płynem do soczewek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana