Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jak zrozumieć dziecko z autyzmem?
![Jak zrozumieć dziecko z autyzmem? Jak zrozumieć dziecko z autyzmem?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-215723-jak-zrozumiec-dziecko-z-autyzmem.jpg)
Autyzm jest najczęściej diagnozowanym całościowym zaburzeniem neurorozwojowym. Mózg dotkniętych tym schorzeniem działa w nieco inny sposób niż osób bez takiego zaburzenia. W inny sposób przetwarza informacje, odmiennie postrzega świat i funkcjonowanie wśród innych. Dlatego dziecko z autyzmem wymaga specjalnego traktowania i odpowiedniej terapii. Dowiedz się, jak mu pomóc i jak je zrozumieć!
Postępowanie z dzieckiem z autyzmem
Wszelkie działania, które są podejmowane w celu wsparcia dziecka z autyzmem, powinny być nastawione na bezpośrednią pracę z nim. Rodzice powinni wiedzieć, jak się z nim bawić, jak opiekować i jak się do niego zwracać. Konieczne jest, by zwrócić uwagę na wzmocnienie umiejętności, które są najważniejsze w tej chorobie. Szczególnie istotne są ćwiczenie kontaktu wzrokowego i doskonalenie różnych form komunikowania się. Warto pamiętać, że zabawa stanowi naturalną i podstawową formę aktywności małego człowieka, dlatego może odegrać znaczącą rolę w terapii.
Niezwykle pomocne mogą okazać się specjalne zajęcia dla dzieci autystycznych. Są one ważnym elementem rehabilitacji i regularnym treningiem, dzięki któremu codzienne funkcjonowanie staje się łatwiejsze.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać zaburzenia ze spektrum autyzmu u dziecka?
Dziecko autystyczne – zrozumieć oznacza wejść w jego świat
Jak podkreślają specjaliści gabinetu terapeutycznego Misiowo, dzieci dotknięte autyzmem mają problem z emocjami i przywiązaniem się do innych. Trzeba sobie uświadomić, że mają one problem z odnalezieniem się szkolnych realiach i z nawiązywaniem kontaktów. Opiekunowie powinni nauczyć się rozróżniać to, czego dziecko nie chce zrobić, od tego, czego zrobić nie umie. Ważne, by umieć rozpoznawać powody, dla których nie podejmuje ono proponowanej mu aktywności.
Istotne jest zrozumienie również tego, że dziecko z autyzmem obawia się krytyki i porażki. Jednak nie potrafi ono wyraźnie okazać swoich obaw i lęków, nie umie wyrazić odczuwanych potrzeb. Konieczne jest cykliczne uczenie społecznych zachowań, przekazywanie jasnych instrukcji, podawanie przykładów. Umiejętność dostrzeżenia i wskazania niewłaściwych zachowań dziecka są bardzo ważne. Doskonalenie sposobów komunikowania się wymaga wychwycenia każdego przekazu, jaki chce przekazać autysta. Nie potrafi on rozpoznawać wyrazu twarzy, nie rozumie mimiki i mowy ciała. Jednocześnie niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na każdą próbę nawiązania kontaktu. Absolutnie niedopuszczalne jest wywieranie presji na dziecko, zmuszanie do jakichkolwiek zachowań. Warto skorzystać z pomocy psychologa i doświadczonego terapeuty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana