Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jaki wiek jest najlepszy na ciążę?
W ciążę można zajść od momentu pierwszego cyklu menstruacyjnego do końca menopauzy. Nie oznacza to jednak, że cały ten okres jest tak samo bezpieczny dla matki i jej przyszłego dziecka. Obecnie mówi się, że najlepszy czas na zajście w ciążę przypadka między 20. a 30. rokiem życia, ale biologiczna gotowość to tylko jedna sprawa. Kobiety planujące ciążę powinny wziąć pod uwagę także inne czynniki.
Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Kobiety planujące ciążę powinny zdecydować się na nią między 20. a 30. rokiem życia. Wtedy ryzyko wystąpienia poważnych chorób u dziecka jest niewielkie, a organizm jest zdrowy i silny. Oczywiście o zostaniu matką można myśleć wcześniej lub później, trzeba mieć jednak świadomość, że:
- po 40. roku życia szansa zajścia w ciążę jest mniejsza,
- po 30. roku życia szansa na urodzenia chorego dziecka znacznie wzrasta,
- przed 18 rokiem życia dziecko może umrzeć w łonie matki, ponieważ jej organizm cały czas się rozwija.
Lekarz odpowiadający za prowadzenie ciąży kobiety po 35. roku życia najczęściej zaleca sporo dodatkowych badań prenatalnych, aby dokładniej monitorować stan zdrowia płodu oraz matki.
Co, poza wiekiem, ma znaczenie przy planowaniu ciąży?
Wiek biologiczny to tylko jeden z elementów, które wpływają na to, czy ciąża jest w danym momencie właściwym wyborem. Nie bez znaczenia są także inne elementy życia matki. Są to między innymi:
Przeczytaj również: Jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze prostaty?
- chęć rozwijania kariery – dziecko jest w stanie na kilka lat wykluczyć matkę z rynku pracy,
- gotowość emocjonalna – dziecko to duża odpowiedzialność i nie każdy czuje we właściwym wieku biologicznym, że poradzi sobie z tym wyzwaniem,
- stan finansowy – dziecko pochłania wiele środków, nawet w przypadku podstawowej opieki.
Jeśli kobieta czuje, że nie będzie w stanie zająć się dzieckiem, nie powinna decydować się na nie za wcześnie.
Planując dziecko, dobrze jest skontaktować się z kliniką prowadzącą ciąże, jak na przykład Centrum Medyczne MAMI. Takie placówki pomagają przygotować przyszłe mamy do przejścia jej spokojnie i bezpiecznie. Na miejscu wykonuje się wiele badań, które pomagają określić, czy organizm jest gotowy na ten krok w życiu i czy istnieje dodatkowe ryzyko chorób lub zagrożenia zdrowia. Dobrze jest poznać te wszystkie informacje, zanim podejmie się decyzję o zostaniu mamą. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które są już po 30. roku życia, więc ryzyko związane z ciążą jest poważne. Czasami można je ograniczyć, ale nie zawsze będzie to możliwe, szczególnie jeśli w rodzinie są jakieś choroby genetyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana