Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie narzędzia wykorzystywane są podczas terapii tkanek miękkich?
Powrót do pełnej formy po różnego rodzaju urazach mięśni, ścięgien czy stawów wymaga czasem odpowiedniej rehabilitacji. Przykład metody, którą się wówczas wybiera, jest terapia tkanek miękkich, zwana również IASTM (ang. Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization). Do jej przeprowadzania używa się specjalnych narzędzi. Czym się one charakteryzują? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie.
Na czym polega terapia tkanek miękkich?
Niektóre urazy powodują pojawienie się na ciele śladów (takich jak blizny), które mogą stać się uciążliwe, dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego efektu jest terapia narzędziowa tkanek miękkich, zwana również IASTM. Polega ona na leczeniu poprzez kontrolowane powodowanie mikrourazów. Z uwagi na charakter techniki powinny się nią zajmować specjaliści dysponujący odpowiednimi narzędziami do terapii tkanek miękkich. Zaletą tej metody jest przede wszystkim przyspieszone przywrócenie organizmu do stanu zbliżonego do tego sprzed doznania urazu. Dzięki terapii tkanek miękkich pacjent obserwuje u siebie zmniejszenie dolegliwości bólowych. Metoda wpływa również na większą płynność ruchów oraz lepszą pracę stawów. IASTM stosuje się w przypadkach wielu schorzeń. Przykłady stanowią różnego rodzaju zapalenia ścięgien, naciągnięcia mięśni czy skręcenia stawów. Umiejętne stosowanie opisywanej terapii znacznie zwiększa szansę na szybszą rekonwalescencję i powrót do dawnej sprawności.
Narzędzia do IASTM
Aby terapia tkanek miękkich była skuteczna, musi ona być przeprowadzana za pomocą specjalistycznych narzędzi. Akcesoria te mają charakterystyczne kształty, a wykonuje się je z wysokiej jakości stali chirurgicznej. Są również wyposażone w otwory, które ułatwiają manewrowanie nimi. Są one oferowane przez specjalistyczne firmy, takie jak na przykład Fizjo Kompleks. Bardzo ważne jest to, aby świadomie wybierać narzędzia przeznaczone do terapii tkanek miękkich. Znaczenie ma zarówno jakość produktów, jak i dopasowanie ich do części ciała, z którą będzie pracować terapeuta. IASTM to metoda pozwalająca między innymi na rozluźnienie mięśni, wzmocnienie ścięgien oraz przyspieszenie leczenia powstałych wcześniej zrostów czy blizn. Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach zdecydowanie warto ją zastosować. Najlepszą opcją jest zatem zgłoszenie się do specjalisty, który przeprowadzi diagnozę, a następnie oceni, czy danemu pacjentowi pomoże terapia tkanek miękkich oraz zrealizuje ją z użyciem specjalistycznych narzędzi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana