Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze prostaty?
Nowotwór prostaty to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych występujących u mężczyzn. Wczesne wykrycie raka jest często kluczowe dla zwiększenia szans na pełne wyleczenie. Dlatego należy zwracać uwagę na objawy, które mogą świadczyć o obecności nowotworu. Jakie symptomy są zauważane najczęściej? Jakie badania trzeba wykonać w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby?
Objawy mogące świadczyć o nowotworze prostaty
Pierwszym etapem w diagnostyce raka prostaty jest zwrócenie uwagi na ewentualne objawy mogące świadczyć o obecności choroby. Niestety, w początkowej fazie rozwoju nowotworu często nie występują żadne specyficzne symptomy. Jednakże z czasem mogą pojawić się pewne dolegliwości, które powinny być traktowane jako wskazanie do konsultacji z lekarzem. Do charakterystycznych objawów mogących sugerować obecność raka prostaty, należą problemy z oddawaniem moczu.
Mogą to być częste parcie na pęcherz, trudności w rozpoczęciu i zakończeniu oddawania moczu czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Trzeba także zwrócić uwagę na ewentualne ból podczas oddawania moczu oraz obecność krwi w moczu lub nasieniu. Innym sygnałem mogą być nawracające bóle w okolicy lędźwiowej, miednicy czy kości udowej. Jeśli zauważysz tego typu objawy, możesz zgłosić się na konsultację, np. do Centrum Medycznego MakarMed.
Przeczytaj również: Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie
Badania diagnostyczne w kierunku raka prostaty
Podczas Twojej wizyty w gabinecie lekarz będzie mógł przeprowadzić dalszą diagnostykę. Z reguły najpierw wykonuje się badanie palpacyjne gruczołu krokowego, czyli tzw. badanie per rectum (DRE). Robi się je przez odbytnicę, co może pozwolić na ocenę kształtu, wielkości i konsystencji prostaty oraz wykryć ewentualne guzy. Kolejny etap diagnostyki to oznaczenie stężenia PSA (antygenu swoistego dla prostaty) we krwi, co może zalecić m.in. onkolog w okolicach Bydgoszczy przyjmujący we wcześniej wspomnianym centrum medycznym.
Wartości tego wskaźnika mogą być podwyższone zarówno w przypadku łagodnego przerostu prostaty, jak i raka prostaty, dlatego konieczne jest z reguły przeprowadzenie dalszych badań w celu rozróżnienia tych schorzeń. W przypadku podejrzenia raka prostaty lekarz może zlecić wykonanie biopsji, czyli pobranie wycinka tkanki gruczołu krokowego w celu oceny obecności komórek nowotworowych. Należy również pamiętać, aby podczas wizyty omówić z lekarzem ewentualne obawy czy wątpliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana