Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie ryzyko niosą ze sobą badania prenatalne?
Badania prenatalne prowadzi się, aby monitorować przebieg ciąży. Lekarz prowadzący zleca je na każdym etapie, aby w razie pojawiania się nieprawidłowości można było szybko je wykryć. Badania nieinwazyjne są bardzo popularne i wiele przyszłych mam chętnie się na nie godzi. Z kolei badania inwazyjne są przeprowadzane rzadko, ponieważ są obarczone ryzykiem powikłań. Nie wykonuje się ich jednak bez przyczyny.
Co może się stać podczas badań prenatalnych?
Badania nieinwazyjne co do zasady nie niosą za sobą większego ryzyka. Osoba badana może poczuć się po nich gorzej, ale nie będą to objawy zagrażające życiu jej czy dziecka. Jednak jeśli podczas pobierania krwi zasłabniesz albo poczujesz, że ukłucie wyjątkowo zabolało, od razu poinformuj o tym personel medyczny. Inaczej wygląda to w przypadku badań prenatalnych inwazyjnych, do których zaliczają się:
Przeczytaj również: Na czym polega prowadzenie ciąży przez ginekologa?
- biopsja komórki, czyli pozyskanie komórek zewnętrznej błony płodowej,
- amniopunkcja, która polega na pobraniu próbki płynu owodniowego przez nakłucie brzucha,
- kordocenteza, polegająca na pobraniu próbki krwi pępowinowej z okolicy łożyska.
Badania prenatalne inwazyjne zawsze niosą za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Takie problemy, jak ból, są naturalne dla zabiegów, co nie oznacza, że nie należy się nimi przejmować. Jeśli utrzymują się po jego zakończeniu, mogą wskazywać na niebezpieczne powikłania. Do najpoważniejszych z nich można zaliczyć:
Przeczytaj również: Ginekolog czy położna – kogo wybrać do prowadzenia ciąży?
- rozwój stopy końsko-szpotawej – ta przypadłość jest w dziś w pełni uleczalna,
- zakażanie wewnątrzmaciczne,
- intensywne krwawienie,
- wywołanie porodu przedwczesnego,
- poronienie,
- zgon wewnątrzmaciczny płodu.
Szansa na pojawianie się powikłań jest niska, zazwyczaj sięga do 1%. Trzeba jednak pamiętać, że te się zdarzają i większości z nich nie będzie można w żaden sposób powstrzymać.
Przeczytaj również: Jaki wiek jest najlepszy na ciążę?
Czy trzeba wykonywać badania prenatalne?
Jeśli lekarz uzna, że badania prenatalne inwazyjne są niezbędne, prawdopodobnie wykrył coś, co poważnie go zaniepokoiło. Wybierając klinikę, najlepiej zdecydować się na doświadczoną placówkę, taką jak Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MediLuxClinic. Badań nie należy wykonywać w niesprawdzonym gabinecie, bo ich przebieg zależy w dużej mierze od wprawy lekarza. Warto pamiętać, że nie ma obowiązku wykonywania badań prenatalnych, ale zrezygnowanie z nich nie zawsze jest dobrą decyzją. Jeśli jakaś uleczalna choroba nie zostanie wykryta na czas, może być zbyt późno na jej wyleczenie, kiedy dziecko przyjdzie na świat, a w konsekwencji nie otrzyma ono właściwej opieki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana