Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie są przyczyny dysleksji?
Dysleksja wiąże się ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania, a jednocześnie występuje u dzieci, u których rozwój intelektualny jest prawidłowy. Przyczyny tego schorzenia nie zostały jeszcze w pełni zbadane, choć najczęściej wskazuje się jej neurobiologiczne podłoże. Jednak co ważne, niezależnie od przyczyn dysleksji, nad trudnościami z nią związanymi można pracować, a terapia przynosi dobre rezultaty.
Objawy dysleksji
Dysleksja wynika z zaburzeń rozwoju psychomotorycznego, w szczególności funkcji poznawczych i wykonawczych związanych z czytaniem i pisaniem. Obejmuje również funkcje percepcyjne, motoryczne i ich integrację, może wiązać się także z zaburzeniami języka. Ze względu na to, że dysleksja dotyczy głównie trudności z czytaniem i pisaniem, pełne objawy są widoczne zazwyczaj w okresie szkolnym. Diagnozę znacznie ułatwiają nowoczesne narzędzia logopedyczne i pedagogiczne, dostępne np. w sklepie internetowym Wydawnictwa Komlogo.
Niemniej już wcześniej można zauważyć symptomy, które mogą świadczyć o dysleksji: trudności w zapinaniu guzików, zawiązywania sznurowadeł lub trzymania noża i widelca. W późniejszym okresie życia dzieci dotknięte tym schorzeniem nie odróżniają dźwięków i kształtów, a także nie widzą różnicy w zapisywanych cyfrach i literach, co prowadzi do licznych błędów i niepowodzeń. Jednak co ważne, rozwój umysłowy jest prawidłowy – dzieci z dysleksją mogą osiągać wysokie wyniki w testach na inteligencję.
Przyczyny dysleksji
Pierwotne przyczyny dysleksji mogą być różne u każdego dziecka, a co więcej u jednego dziecka może pojawić się kilka przyczyn jednocześnie. Nie zostały one do końca poznane – badania nad dysleksją wciąż trwają. Najczęściej wskazuje się przyczyny genetyczne oraz mikrouszkodzenia lub niedokształcenia układu nerwowego i mózgu, powstałe w okresie ciąży lub wczesnych latach życia. Specjaliści wskazują także inne przyczyny dysleksji rozwojowej: hormonalne, organiczne, emocjonalne, zaburzenia procesu lateralizacji oraz związane z opóźnionym dojrzewaniem centralnego układu nerwowego.
Oprócz dysleksji wrodzonej możemy wyróżnić także dysleksję nabytą, związaną z utratą wcześniej posiadanych umiejętności, najczęściej współistniejącą u dorosłych wraz z afazją (utratą mowy), której przyczyną było uszkodzenie mózgu. Co ważne, dysleksji nie da się całkowicie wyeliminować, a jedynie złagodzić jej objawy. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie tego schorzenia i terapia dysleksji – i choć u dorosłych jest to znacznie trudniejsze, nigdy nie jest za późno na pomoc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana