Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie są przyczyny rwy kulszowej i jak ją leczyć?
Rwa kulszowa to bardzo bolesna przypadłość, którą symbolizuje ostry ból pleców i nóg, pojawiający się przy codziennych czynnościach. Nie należy jej lekceważyć, bo przyczyny najczęściej są bardzo poważne. Atak rwy kulszowej mija po czasie, ale nie oznacza to, że główna dolegliwość przestała być problemem. Wizyta u specjalisty może wykazać, co jest przyczyną bólu i w jaki sposób można mu zapobiec.
Na co może wskazywać rwa kulszowa?
Ostry ból pleców wiąże się najczęściej z uciskiem na korzeń nerwowy kręgosłupa lub jego zwyrodnienie. Przyczyny mogą być też inne, między innymi:
- stan zapalny,
- cukrzyca,
- guzy nowotworowe,
- zmiany ropne.
Rwa kulszowa objawia się najczęściej mocnym bólem pojawiającym się nagle, ale do jej objawów należą także niedowład mięśni, zaburzenie czucia w dolnych częściach ciała, nietrzymanie moczu. Te dolegliwości nie tylko są bolesne i niepokojące, ale także mogą utrudniać swobodne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba, która na nie cierpi, powinna udać się na konsultację ortopedyczną. Im wcześniej określi się przyczynę rwy kulszowej, tym szybciej będzie można rozpocząć skuteczne leczenie.
Przeczytaj również: Z jakimi problemami zwrócić się do ortopedy?
Jak leczy się rwę kulszową?
Rwę kulszową leczy się zapobiegawczo oraz objawowo. Dodatkowo niezbędna jest także rehabilitacja. W przypadku mniej oczywistych powodów jej pojawienia się stosuje się odpowiednie leki, które mają zlikwidować zapalenie albo wyleczyć ropne zmiany w kręgosłupie. Poważne leczenie wprowadza się u niewielkiego odsetka pacjentów chorujących na to schorzenie. Najczęściej stosowanymi sposobami leczenia są:
Przeczytaj również: Co obejmują podstawowe badania sportowe?
- leki,
- rehabilitacja,
- masaże,
- domowe zabiegi,
- samodzielnie wykonywane ćwiczenia.
W skrajnych przypadkach, jeśli leki się nie sprawdzają, można sięgnąć po zastrzyki, które podawane są domięśniowo. Takie rozwiązanie rzadko jest niezbędne, zazwyczaj pomaga standardowe leczenie. W razie braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem.
Rehabilitacja i wykonywanie ćwiczeń we własnym zakresie to równie ważne elementy leczenia, co leki. W ośrodkach takich jak Centrum Synergia możliwy jest dostęp do specjalistów, którzy na bieżąco obserwują stan pacjenta i dostosowują do niego plan leczenia. Solidna praca nad sobą może przynieść ulgę w chorobie. W tym celu należy przykładać się do wykonywania ćwiczeń, nawet jeśli są one męczące. Jeśli jakaś pozycja szczególnie nie odpowiada pacjentowi, powinien skonsultować to ze swoim rehabilitantem. Razem można przygotować zestaw ćwiczeń, który pomoże lepiej radzić sobie z chorobą i nie będzie mocno obciążał organizmu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana