Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakie są przyczyny tężyczki?
Tężyczka to zespół objawów, które pojawiają się w konsekwencji zaburzeń elektrolitowych. Najczęściej występujące objawy tego schorzenia obejmują bolesne skurcze mięśni i drgawki. Do rozpoznania wykorzystuje się z reguły próbę tężyczkową. W artykule piszemy więcej na temat charakterystyki oraz przyczyn tężyczki.
Czym jest tężyczka?
Tężyczką nazywa się stan chorobowy związany z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Manifestuje się poprzez niekontrolowane skurcze, drżenie mięśni oraz mrowienie (tzw. parestezja). Bezpośrednią przyczyną tych dolegliwości jest obniżony poziom wapnia, a także magnezu i potasu we krwi. Te z kolei mogą być wywołane różnymi czynnikami, np. przyjmowaniem niektórych leków, niewłaściwą dietą lub postępującymi chorobami. Oprócz wyżej wymienionych objawów, o tężyczce mogą świadczyć także:
Przeczytaj również: Badanie EMG w diagnostyce chorób mięśni
- duszności,
- napady paniki i lęki,
- przewlekłe zmęczenie,
- uczucie obecności ciała obcego w gardle,
- nadmierna potliwość.
Tężyczka zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia, chociaż może być bardzo groźna, gdy dojdzie do skurczu określonych mięśni. Badanie w kierunku rozpoznania tężyczki w Gdyni i Gdańsku można wykonać w poradni Dobra Diagnostyka.
Przyczyny tężyczki
Największy wpływ na pobudliwość nerwów obwodowych oraz połączeń nerwowo-mięśniowych ma niedobór wapnia. Tak jest w przypadku zaburzeń odżywiania, zmian genetycznych, endokrynologicznych czy neurologicznych. Wystąpieniu tężyczki sprzyjają także choroby autoimmunologiczne czy brak równowagi hormonalnej. Wśród innych przyczyn należy wymienić:
- chorobę nowotworową,
- uszkodzenie przytarczyc,
- astmę,
- cukrzycę,
- alkoholizm,
- znaczne niedobory witaminy D.
Częstotliwość i nasilenie objawów związane jest też z niedoborem magnezu oraz stężeniem potasu.
Diagnostyka i leczenie
Ze względu na to, że objawy tężyczki nie są specyficzne i mogą świadczyć o wielu innych chorobach, diagnostyka opiera się głównie na badaniach i testach. Oprócz oznaczenia stężenia wapnia w surowicy krwi, lekarze często zlecają wykonanie próby tężyczkowej. Jest to badanie EMG (elektromiograficzne), pozwalające na ocenę potencjału elektrycznego w nerwach i mięśniach. Przeprowadzenie testu trwa ok. 20 minut, a wyniki dostępne są od razu po wykonaniu próby. Leczenie obejmuje kurację farmakologiczną preparatami zawierającymi wapń, magnez i witaminę D. Należy również skupić się na chorobie, która wywołała objawy tężyczki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana