Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jakimi metodami prowadzona jest rehabilitacja dzieci?
Rehabilitacja dzieci to proces, który ma na celu pomoc w rozwoju oraz poprawie funkcjonowania dziecka z różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Uzyskanie optymalnych efektów rehabilitacyjnych możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, które są dostosowane do potrzeb i możliwości malucha. W poniższym artykule omówimy trzy popularne metody wykorzystywane w rehabilitacji dzieci oraz przedstawimy ich główne założenia i korzyści.
Metoda Voita
Metoda Voita stosowana jest w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce czy stany po urazach mózgu. Została opracowana przez czeską lekarkę Václava Voitę i bazuje na wykorzystaniu naturalnych odruchów oraz wzorców ruchowych dziecka. Terapeuta poprzez specjalne techniki pobudzania receptorów czuciowych prowokuje tzw. odruchy globalne, które mają za zadanie doskonalenie ruchów ciała. Dzięki temu metoda pozwala na poprawę koordynacji ruchowej, wzrost siły mięśniowej oraz redukcję napięć mięśniowych u dziecka.
Przeczytaj również: Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?
Terapia Vojty
Terapia Vojty jest kolejną metodą stosowaną w procesie rehabilitacji dzieci. Opracowana przez niemiecką lekarkę Andreę Vojtę, metoda ta opiera się na globalnym podejściu do procesu terapeutycznego. Zastosowanie tej metody polega na wykorzystaniu odruchów lokomocyjnych, czyli ruchów występujących u każdego dziecka w wyniku naturalnego rozwoju. Dzięki specjalnym technikom stymulacji ciała, terapeuta pobudza tzw. odruchy posturalne, które mają za zadanie poprawę kontroli nad mięśniami i ruchami dziecka. Terapia Vojty przynosi korzyści w postaci poprawy zdolności ruchowych, zwiększenia siły mięśniowej oraz poprawy kontroli posturalnej.
Przeczytaj również: Jakie znaczenie dla osób z dziecięcym porażeniem mózgowym ma rehabilitacja?
Metoda PNF
Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) to metoda wykorzystywana nie tylko w rehabilitacji dzieci w Strzelcach Opolskich, ale również u dorosłych z różnymi problemami neurologicznymi i ortopedycznymi. Stworzona w latach 40 XX wieku przez amerykańskiego fizjoterapeutę Hermana Kabata, metoda ta bazuje na wykorzystaniu fizjologicznych właściwości układu nerwowo-mięśniowego człowieka. W trakcie terapii PNF wykorzystuje się specjalne techniki manualne oraz czynno-bierne ruchy, które mają za zadanie pobudzić układ nerwowo-mięśniowy i poprawić funkcjonowanie poszczególnych mięśni. Efekty terapii PNF obejmują wzrost siły mięśniowej, poprawę koordynacji ruchowej oraz zwiększenie sprawności funkcjonalnej dziecka.
Przeczytaj również: Czym się różni rehabilitacja niemowląt i dzieci?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana