Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Jaskra normalnego ciśnienia (JNC) - rozpoznanie i leczenie

Spis treści
- Czym jest jaskra normalnego ciśnienia?
- Jakie są objawy jaskry normalnego ciśnienia?
- Czynniki ryzyka
- Jak leczyć jaskrę normalnego ciśnienia?
Jaskra jest kojarzona raczej z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. U niektórych pacjentów objawy przebiegają jednak inaczej – nie pojawia się związek między wysokością ciśnienia a progresją uszkodzenia nerwu wzrokowego. Taką chorobę określa się jako jaskrę normalnego ciśnienia (JNC). Czym charakteryzuje się ta choroba? Jak rozpoznać jej objawy? Jak ją leczyć?
Czym jest jaskra normalnego ciśnienia?
Jaskra normalnego ciśnienia jest specjalnym typem tej groźnej choroby oczu. Cechuje się ona uszkodzeniem tarczy nerwu wzrokowego i poważnymi ubytkami w polu widzenia – wszystko przy ciśnieniu wewnątrzgałkowym w granicach normy.
Jakie są objawy jaskry normalnego ciśnienia?
Jaskra normalnego ciśnienia nie objawia się bólem. Najczęściej jest rozpoznawana podczas rutynowego badania dna oka. Pacjent bardzo często nie odczuwa choroby ani nie ma żadnych objawów (np. pogorszenia wzroku). Wszelkie ubytki w polu widzenia pojawiają się początkowo tylko na obwodzie pola, a zatem są niezauważalne lub ignorowane przez chorego.
Czynniki ryzyka
Na rozpoznanie jaskry normalnego ciśnienia powinny zwrócić szczególną uwagę osoby cierpiące na migreny, chorobę Raynauda, niedokrwienne choroby naczyniowe lub schorzenia immunologiczne. Wymienione przypadłości często wiążą się z miejscowym zaburzeniem naczyniowym, wynikającym z tendencji do skurczu obwodowych naczyń krwionośnych.
Warto pamiętać też o bardziej namacalnych objawach, np. marznących rękach i stopach, niskim ciśnieniu tętniczym krwi. Jaskra normalnego ciśnienia pojawia się najczęściej u osób starszych lub młodszych, skarżących się na przewlekły stres. Częściej chorują kobiety.
Jak leczyć jaskrę normalnego ciśnienia?
Pierwszym krokiem jest diagnostyka, czyli przeprowadzenie profesjonalnych badań w kierunku jaskry. Pacjent powinien poddać się m.in. ocenie dna oka, OCT jaskrowemu, gonioskopii, ocenie przedniego odcinka oka, badaniu GCL.
Leczenie jaskry normalnego ciśnienia jest natomiast wskazane dopiero w razie pogorszenia się stanu pacjenta (postępujących ubytkach w polu widzenia i pogarszającemu się stanowi nerwu wzrokowego). Konieczne są rutynowe kontrole w sprawdzonym ośrodku okulistycznym. Przykładem takiego miejsca jest Centrum Okulistyczne Jaskra - przychodnia okulistyczna w Warszawie, zajmująca się głównie diagnostyką i leczeniem jaskry (w różnych postaciach).
Najskuteczniejszą metodą leczenia jaskry normalnego ciśnienia jest obniżanie ciśnienia w oczach. Polega ono na przyjmowaniu kropli przeciwjaskrowych, a czasem poddawaniu się zabiegom laserowym. W razie braku rokowań konieczny będzie zabieg operacyjny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana