Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kiedy konieczne jest zrobienie badań okresowych dla kierowców?
Wiele codziennych zajęć wymaga dobrego stanu zdrowia. Tak jest na między innymi w przypadku prowadzenia pojazdów. Kierowca musi mieć niezawodny wzrok i być na tyle sprawny motorycznie, by móc bez problemu reagować na sytuacje na drodze. Właśnie dlatego każdy kierowca, zawodowy i prywatny, musi poddać się badaniom lekarskim. Na jakich warunkach się to odbywa?
Obowiązek badań lekarskich dla kierowców – co mówią przepisy?
Przepisy prawa wyraźnie wskazują na obowiązek przeprowadzania badań dla kierowców. Ich pozytywne przejście jest wymagane do tego, by uzyskać uprawnienia na prowadzenie samochodu osobowego.
W przypadku osób, które mają na przykład wadę wzroku, takie badania nie są bezterminowe i wymagają powtórzenia. W zależności od stanu zdrowia termin ważności orzeczenia wydawany jest na okres od roku do 15 lat. Zwykle jest to okres 5-letni, natomiast wszystko zależy od rodzaju schorzenia.
Celem badań lekarskich dla kierowców jest wykazanie, czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne do wydania i utrzymania prawa jazdy.
Co istotne, zgodnie z prawem takie badania specjalistyczne mogą być przeprowadzone jedynie przez specjalistę w zakresie medycyny pracy lub transportu.
Co wchodzi w zakres badań lekarskich dla kierowców?
W ramach wstępnego badania kierowców wykonuje się takie testy jak:
- badania ogólne i pomocnicze,
- badania okulistyczne,
- badania neurologiczne,
- badania laryngologiczne,
- badania EKG,
- badania laboratoryjne krwi,
- pomiar poziomu cukru we krwi.
Jak widać, spektrum działań jest dość szerokie. Właśnie dlatego powinien się ich podejmować specjalista o wysokich kompetencjach.
Badania okresowe kierowców a pandemia
Trzeba wspomnieć o ważnych zmianach legislacyjnych związanych z pandemią COVID-19. Ta spowodowała bowiem sporo zawirowań w decyzjach administracyjnych. Zgodnie
z nowelizacją Ustawy Dz.U.2020.1842 ze zm. z 2 marca 2020 r.:
- kierowca, któremu w okresie ogłoszonego stanu epidemii COVID-19 upłynął termin ważności badań lekarskich i psychologicznych, zachowuje uprawnienia do wykonywania zawodu;
- ważność badań ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.
Jak przypominają specjaliści z przychodni specjalistycznej MEDAN w Jarocinie, nowe prawo odnosi się do tych kierowców, o których mowa w Art. 39k ustawy z dnia 6 września 2001 r.
o transporcie drogowym (t.j. Dz.U.2021.919 ze zm.).
Szczegóły można znaleźć w Art. 12a ust. 1 pkt 2 tzw. „ustawy COVID-owej”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana