Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji?
Mimo iż stomatologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny, rozwija się w zawrotnym tempie, a dentyści stosują coraz nowsze metody leczenia, ząb nie zawsze można uratować. Niestety, często zdarza się tak, że podlega on już tylko ekstrakcji, czyli usunięciu. W jakich okolicznościach stomatolog może podjąć taką decyzję? Z czym wiąże się ekstrakcja zęba i czy zabieg ten jest bolesny? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?
Wielu pacjentów, którym stomatolog zalecił wyrwanie zęba zadaje sobie pytanie – czy zabieg ten jest bolesny? Dzięki znieczuleniu, z którego może skorzystać praktycznie każdy, samo wyrywanie zęba nie boli. Podaje się je zarówno pacjentom podczas zwykłej ekstrakcji, jak i chirurgicznego usuwania zęba oraz nacięcia dziąsła. Bólu można uniknąć również po zabiegu i w czasie rekonwalescencji. Wystarczy stosować się do zaleceń lekarza.
Przeczytaj również: Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?
Kiedy ząb podlega ekstrakcji?
Wyrywanie zęba to w dzisiejszych czasach ostateczność. Stomatolodzy starają się wyszukiwać jak najwięcej metod leczenia, aby uniknąć tej przykrej konieczności. O tym, czy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji decyduje wiele czynników. W podjęciu decyzji pomaga stomatologom dokładna diagnostyka. Obecnie wykonuje się między innymi komputerową tomografię CBCT, np. W Krakowie. Lekarz może podjąć decyzję o jej wykonaniu:
Przeczytaj również: Kiedy warto zapisać się do stomatologa?
- gdy podejrzewa chorobę dziąseł lub błony śluzowej jamy ustnej,
- przy zabiegach leczenia kanałowego,
- w diagnostyce,
- w leczeniu ortodontycznym,
- w chirurgii szczękowej.
Tomografia komputerowa CBCT jest przydatna także przy podejmowaniu decyzji o ekstrakcji zęba. Chętnie stosują ją dentyści Kliniki Stomatologicznej Steczko.
Przeczytaj również: Implanty zębowe – nowoczesne rozwiązanie dla zdrowego uśmiechu
Dla większości stomatologów wyrwanie zęba to ostateczność. Istnieje kilka ważnych przesłanek o tym, że nadaje się on wyłącznie do ekstrakcji. Są to między innymi powikłania po stanach zapalnych miazgi zębowej, martwica i zgorzeli, choroby przyzębia, ropnie, zakażenia bakteryjne i wiele innych problemów dotyczących jamy ustnej.
Zalecenia po wyrwaniu zęba
Aby uniknąć bólu i powikłań po wykonanej ekstrakcji zęba, należy stosować się do zaleceń stomatologa. Trzeba przede wszystkim odmówić sobie jedzenia i picia przez około dwie godziny po zabiegu, myć zęby delikatnie, unikać alkoholu i palenia papierosów przez 24 godziny oraz unikać wysiłku fizycznego. Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń pozwoli uniknąć bólu po zabiegu oraz związanych z nim powikłań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana