Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kto może nosić licówki i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?
W dzisiejszych czasach sprawienie sobie idealnego uśmiechu jest możliwe praktycznie dla każdego. Ogromny postęp w dziedzinie stomatologii w ciągu ostatnich lat sprawił, że na zabiegi związane z poprawą wyglądu zębów decyduje się coraz więcej osób. W artykule piszemy o zakładaniu licówek – o tym, jak wygląda zabieg, dla kogo jest zalecany, a dla kogo nie.
Zakładanie licówek
Licówki są rodzajem odbudowy protetycznej w formie cienkich płatków nakładanych na zewnętrzną stronę zębów. Wykonuje się je z różnych typów materiałów, jednak najtrwalsze są te z porcelany. Zabieg można przeprowadzić już w ciągu trzech wizyt w gabinecie stomatologicznych. Warunkiem jest wcześniejsze wyleczenie próchnicy, a czasami także przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta musi pobrać wycisk, który następnie wysyłany jest do pracowni protetycznej, gdzie technicy dentystyczni przygotowują licówki indywidualnie dla każdego pacjenta. Założenie tego typu odbudowy najczęściej wymaga również oszlifowania zębów. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Nowoczesne materiały pozwalają na założenie licówek bez potrzeby usunięcia naturalnego szkliwa. Profesjonalne usługi zakładania licówek w Łodzi oferuje gabinet stomatologiczny – Klinika Uśmiechu.
Przeczytaj również: Gabinet stomatologiczny - zakres usług
Wskazania
Celem zakładania licówek jest poprawa wyglądu zębów i ukrycie ich niedoskonałości. Do takich zalicza się m.in.:
- przebarwienia,
- nierówności,
- uszkodzenie szkliwa,
- diastemę,
- nieregularny kształt,
- nieestetyczne wypełnienia.
Możliwości licówek są ogromne – mogą całkowicie odmienić uśmiech, poprzez wyrównanie kształtu, koloru czy nawet wielkości zębów. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów sprawia, że odbudowy tego typu mają bardzo długą żywotność. O możliwości założenia licówek powinien zawsze zadecydować stomatolog, na podstawie wywiadu z pacjentem, a przede wszystkim – na podstawie oceny stanu uzębienia.
Przeczytaj również: Jak należy obchodzić się z protezami zębowymi?
Przeciwwskazania
Zakładanie licówek nie jest zalecane dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu, w tym m.in.:
- bruksizm, częste zaciskanie zębów w ciągu dnia i obgryzanie paznokci,
- wady zgryzu,
- przebyte leczenie kanałowe,
- ubytki w uzębieniu,
- bardzo zniszczone zęby,
- krótkie i małe zęby.
Wyżej wymienione sytuacje mogą spowodować, że licówki znacznie szybciej się zużyją i będą bardziej narażone na złamania czy pęknięcia. Dla przedłużenia ich trwałości należy zachowywać prawidłową higienę jamy ustnej i pamiętać o wizytach profilaktycznych przynajmniej 2 razy w roku.
Przeczytaj również: Jak wygląda wizyta adaptacyjna u stomatologa?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana