Skorzystałeś z usług przychodni lub specjalisty? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Kto musi przejść badania neurologiczne?
Standardowe badania neurologiczne ukierunkowane są na ocenę prawidłowości działania układu nerwowego. Jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, niemniej jednak dostarcza lekarzowi cennych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie objawy powinny stanowią sygnał, że konieczna jest wizyta u neurologa. Sprawdź, jak przebiega badanie neurologiczne oraz kto powinien się im obowiązkowo poddać.
Wskazania do przeprowadzenia badania neurologicznego
Schorzenia układu nerwowego mogą manifestować się w różny sposób. Zwykle objawiają się one długotrwałymi bólami i zawrotami głowy, a także zaburzeniami czucia i osłabieniem siły mięśniowej. Często pojawiającym się symptomem chorób neurologicznych jest nieprawidłowe działanie narządów zmysłu (zaburzenia widzenia, słuchu, smaku, węchu). Rzetelnie przeprowadzone badania neurologiczne są również wskazane w sytuacji, gdy u danej osoby występują zaburzenia snu, chodu i równowagi, napady drgawkowe, mimowolne ruchy, a także zaburzenia mowy i pamięci.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść do neurologa?
Rodzice niemowląt i kilkuletnich dzieci powinni zwracać szczególną uwagę na to, czy u ich podopiecznych nie występują opisane powyżej symptomy. Obowiązkowo wizytę w poradni neurologicznej muszą przejść dzieci, u których występują napady drgawkowe oraz osłabiona siła mięśniowa. Ta druga objawia się przede wszystkim znacznymi opóźnieniami w rozwoju takich umiejętności, jak siadanie oraz chodzenie.
Przeczytaj również: Czy padaczkę można wyleczyć?
Badania neurologiczne w praktyce
Badania układu nerwowego przebiegają na kilku etapach. Najpierw lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem (a w przypadku najmłodszych także z jego rodzicami). Rozmowa dotyczy przede wszystkim zauważonych nieprawidłowości, ich intensywności, czasu trwania, jak również okoliczności, w których dane symptomy najczęściej się pojawiają. Ponadto medyka interesuje też tryb życia danej osoby, jej codzienna dieta, przebyte wcześniej choroby, przyjmowane na stałe leki itp.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się neurolog?
Kolejnym etapem badań przeprowadzanych w profesjonalnym gabinecie, takim jak Specjalistyczna Praktyka Lekarska Mateusz Gutkowski, jest proste badanie fizykalne. W jego trakcie sprawdza się m.in. sztywność mięśni karku i innych części ciała, a także ruchomość kończyn górnych i dolnych poprzez ich zginanie, wyprostowywanie oraz unoszenie. Odruchy ścięgniste i powierzchniowe bada się za pomocą młoteczka neurologicznego.
Ostatnim etapem diagnozy są specjalistyczne badania wykonywane za pomocą sprzętu np. tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, aparatu rentgenowskiego itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana